25 lat Photoshopa i lata świetlne w retuszu [wideo]

Blog / Baza Wiedzy

Dominika Mrowińska-Bolka

Baza Wiedzy

Marzec 6, 2015


W tym roku mija 25 lat odkąd na rynku pojawiła się pierwsza wersja Photoshopa. Przez ten czas program uległ znacznym zmianom. Ale co istotne w obchodzeniu ćwierćwiecza Photoshopa to skutki jego pojawienia się i wpływ jaki wywarł na podejście do fotografii.

Nie da się ukryć, że photoshopowanie to neologizm, który kojarzy się raczej negatywnie. Dlaczego? Bo używanie Photoshopa do „poprawiania” rzeczywistości prowadzi czasem do osiągnięcia kuriozalnych skutków i tworzenia obrazów zupełnie oderwanych od oryginału. I o ile jako program graficzny z jednej strony daje ogromne możliwości twórcze, to z drugiej służy do „ulepszania” zdjęć, które w efekcie są nienaturalne i przerysowane.

Jakkolwiek kojarzy się używanie Photoshopa, to po 25 latach istnienia jest on nieodłącznym narzędziem w rękach grafików tworzących materiały promocyjne dla – śmiało można stwierdzić – każdej branży. Ten czas to także zmiany w mentalności odbiorców i postrzeganiu tego, jak powinno wyglądać zdjęcie budzące pożądanie klientów. W tej kwestii upłynęły już całe lata świetle, bo retuszowanie fotografii jest czasem niczym tworzenie jej zupełnie od początku – poprzez nakładanie kolejnych warstw, dodawanie i usuwanie elementów, zmiany barw. Tym samym, nawet wykonane przez profesjonalistów zdjęcia poddawane są obróbce graficznej by budzić większe zainteresowanie potencjalnych odbiorców.

Warto zwrócić uwagę na to, jak bardzo Photoshop stał się przydatnym narzędziem w marketingu nieruchomości. Cyfrowe modyfikacje fotografii często pozwalają wydobyć głębię kolorów, kontrastów, wpłynąć na ogólny efekt wizualny zdjęcia. Obiekty architektoniczne są wdzięcznym tematem dla grafików – choć wcale nie najłatwiejszym. Retuszowanie jednej fotografii może trwać nawet kilka godzin. Wszystko zależy od stopnia skomplikowania pokazanego obiektu oraz jego otoczenia. Profesjonalny retusz pozwala pozbyć się ze zdjęcia elementów zaburzających kompozycję, usunąć chociażby zbędne reklamy z elewacji, a także nasycić barwy, zadbać o perspektywę i wydobyć atuty prezentowanych budynków. Obiekt architektoniczny zyskuje na atrakcyjności dzięki odpowiedniemu wykadrowaniu i poprawieniu nawet drobnych szczegółów.

Przebieg procesu retuszowania fotografii prezentującej budynek biurowy widać na wideo wykonanym przez grafika SkyConcept. Kilkuminutowy film pokazuje jak zdjęcie obiektu Capital Park, pokazanego z powietrznej perspektywy, zmienia się w fotografię produktową gotową do prezentacji reklamowych.

Tagi: