AdWords! Wiedza dla każdego

Blog / Baza Wiedzy

Nicoletta Szymańska

Baza Wiedzy

Kwiecień 5, 2016


Wiele rzeczy małych stało się wielkimi tylko dzięki odpowiedniej reklamie. Biorąc pod uwagę fakt, że przekazy i slogany marketingowe zalewają nas z każdej strony, inwestując w promocję warto wyróżnić się na tym tle i skorzystać z ogromnych możliwości komunikacyjnych, jakie daje Sieć. Zaplanuj kampanie w Google AdWords i docieraj w skuteczny sposób do potencjalnych klientów.

blog-003

Rozwój Internetu i technologii z nim związanych, także komunikacji i reklamy, osiągnął w XXI wieku niespotykany wcześniej poziom. Triumf, którego jesteśmy świadkami sprawia, że jedną z popularniejszych form jaką przyjmuje obecnie szeroko rozumiana promocja jest reklama kontekstowa – dopasowana do treści na stronie www, na której się wyświetla.

Marketing online
Na ogromnej popularności zyskuje Google AdWords charakteryzujący się możliwością precyzyjnego dotarcia do określonej grupy użytkowników Internetu przy stosunkowo niskich kosztach. Posługując się marketingiem online za pomocą mechanizmu reklamowego Adwords możemy połączyć swoje interesy z potencjalnymi klientami. Już ponad milion reklamodawców ze 190 krajów skorzystało z propozycji Google, zwiększając tym samym coroczne obroty firmy ponad czterokrotnie. Niezależnie od tego, czy celem jest zachęcenie klientów do wielokrotnego powracania na stronę www, czy dokonania zakupu – mechanizm reklamowy Google na pewno w tym pomoże.

Czy wiesz, że…
AdWords to system reklamowy online, który pozwala dotrzeć we właściwym czasie do odpowiednich osób w Internecie. Reklamy Google są nośnikami informacji promocyjnych, pojawiających się m.in. na szczycie wyników wyszukiwania Google.pl jako reklamy tekstowe. Wyświetlają się one po wpisaniu konkretnej frazy w wyszukiwarkę, np. biurowce w Warszawie. Reklamy AdWords są bezpośrednią odpowiedzią na słowa kluczowe i zawierają przekaz, którym zainteresowani są potencjalni klienci. Jedną z największych zalet sieci reklamowej jest precyzyjne adresowanie reklam adekwatne do zainteresowań, płci, wieku użytkowników, a także miejsca docelowego, tematu i słów kluczowych. Potencjalny nabywca danej usługi rozpoczyna poszukiwania pytając: jakie mam możliwości wynajmu powierzchni magazynowych we Wrocławiu i okolicach? Odpowiedzi na takie zapytanie może udzielić właśnie Twoja firma poprzez Google AdWords.

Jak zacząć
Działanie reklamowe warto rozpocząć od ścisłego określenia swoich celów. Co zamierzasz osiągnąć reklamując się w Google.pl, na stronach partnerskich Google a nawet w tematycznych witrynach, które pozwalają na wyświetlanie reklam AdWords? Jaki produkt, usługę, a może markę jako taką, chcesz promować? Odpowiedzi na te pytania są punktem wyjścia do dalszych rozważań na temat promocji w Internecie. Aby zbudować skuteczną kampanię reklamową, należy wiedzieć co dokładnie chcemy osiągnąć. Kluczowe pozostaje tak- że założenie konta na www.google.pl/adwords. Wachlarz możliwości jakie dają narzędzia AdWords jest szeroki, m.in.: reklamy tekstowe (w sieci wyszukiwania) i banerowe (w sieci reklamowej), czy reklamy video na youtube.com. Należy jednak korzystać z nich zgodnie z określonymi celami, bo wtedy można spodziewać się zwrotu z inwestycji w taką właśnie formę reklamy.

baner 2

Ile to kosztuje
To proste – inwestujesz tyle ile chcesz. Google nie określa wysokości budżetu, jaki należy lokować w reklamę, jednak warto mieć świadomość tego, że kwota uzależniona jest od możliwości, potrzeb i ustawień, a środki pieniężne są przeliczane na liczbę wyświetleń, kliknięć lub konwersji. Budżet przeznaczony na reklamę internetową musi być adekwatny do celów – im więcej reklam, tym większy wkład własny. Jednocześnie, można spodziewać się większego zwrotu z inwestycji w reklamę, o ile oferta jest często wyszukiwana w wyszukiwarce Google. Zatem, jeśli Twoja oferta jest duża i cieszy się szczególnym zainteresowaniem, to należy zdefiniować adekwatny budżet dopasowany do projektu. Warto pokazać to na przykładzie: gdy reklamujesz w AdWords jedno osiedle mieszkaniowe w konkretnym mieście, to można zakładać, że skuteczna kampania pochłonie mniejszy budżet, niż gdyby reklamować dziesięć podobnych obiektów w całej Polsce. To na jakim rynku (lokalnym, regionalnym, krajowym czy międzynarodowym) chcesz promować swoje produkty również determinuje wysokość zainwestowanego w reklamę kapitału.

Reklama idealna?
Dzięki Google AdWords można określić grupę docelową, dowiedzieć się jakie jest zainteresowanie produktami czy usługami, oraz jaki jest najlepszy czas na rozpoczęcie promowania oferty. Google pozwala zawęzić dzięki indywidualnym ustawieniom grupę odbiorców np. do stricte zainteresowanych nieruchomościami. Narzędzia Google nie tylko określają zaciekawienie branżą, ale też m.in. ułatwiają dotarcie do klientów, którzy szukają konkretnej oferty na danym obszarze geograficznym, czy sugerują jakie słowa kluczowe są najatrakcyjniejsze dla wybranej grupy użytkowników. Ponadto, system indeksujący osoby pojawiające się na stronie pozwala na ponowne wyświetlanie im reklam banerowych, co zwiększa prawdopodobieństwo, że raz zainteresowany ofertą użytkownik wróci na stronę w późniejszym czasie. Korzyści jest jednak znacznie więcej. Konwersja, umożliwia Ci prawidłową diagnostykę i analizę danych dotyczących popularności Twojej reklamy w Google. Kontrolowanie interakcji ma poziom mierzalny, np. wypełnienie formularza, liczba wysłanych zapytań czy połączeń telefonicznych.

Dlaczego warto
Deweloperzy nieustannie szukają nowych sposobów, aby zainteresować użytkowników swoimi produktami i usługami. Konkurencja na rynku nieruchomości jest duża, a szczegółowe porównanie ofert mało możliwe, dlatego warto wyróżnić się na tym tle i skorzystać z możliwości jakie daje promowanie się w Sieci. Zaplanuj kampanie w Google AdWords i dotrzyj do klientów zanim zrobi to konkurencja. I choć narzędzie wygląda na bardzo proste rozwiązanie, wcale takie nie jest. Google AdWords to internetowy system reklamowy działający jak algorytm. Wizualizując język Googla możemy porównać go do ciągu muzycznego – zapisu nutowego, czy DNA – kodu biologicznego. Każdy z nich to język nauk ścisłych i należy umiejętnie się z nim obchodzić, aby osiągnąć zamierzone wyniki.

Tagi: ,