Chcesz się wyświetlać? Bądź mobile friendly!

Blog / Baza Wiedzy

Michał Klimorowski

Baza Wiedzy

Kwiecień 17, 2015


Dostosowanie stron internetowych do wyświetlania na urządzeniach mobilnych stanie się niebawem obowiązkowym elementem nowoczesnych witryn. Powodem jest algorytm, jaki zamierza wprowadzić Google. Jeśli strona nie będzie działała na urządzeniach mobilnych, nie znajdzie się na wysokich pozycjach w wyszukiwarce.

W odpowiedzi na potrzeby użytkowników korzystających z Internetu za pomocą smartfonów i tabletów, Google postanowił wprowadzić zmiany i obniżyć pozycje stron www, które nie są responsywne. Jednocześnie, określa sposób projektowania witryn internetowych realizujących zasadę „mobile friendly”.

mobilefriendly_glowne-790x525

Material design
Wytyczne odnośnie wyglądu stron, które będą dobrze pozycjonowane w wyszukiwarce Google można znaleźć w sukcesywnie rozwijanej specyfikacji: Material design. To zbiór zdefiniowanych przez Google dobrych praktyk projektowych, które uwzględniają dostępne dla użytkowników innowacyjne technologie. Tym samym, webmasterzy otrzymali jedyny słuszny (według Google’a) przewodnik projektowania witryn internetowych. I choć wskazówki te nie zawsze mogą się podobać, to dla wyszukiwarki nie będą liczyły się gusta, a skuteczne wyświetlanie strony na urządzeniach mobilnych.

Nie trać ruchu
Algorytm Google’a nie oznacza wcale, że wszystkie strony muszą zostać teraz przebudowane. Problemu nie mają te od początku przystosowane do wyświetlania na różnych urządzeniach. Pozostałe mogą zostać na dwa sposoby dostosowane do urządzeń mobilnych: poprzez stworzenie odwzorowania strony tradycyjnej oraz stworzenie wersji responsywnej. Oznacza to, że nie trzeba rezygnować z istniejącego layoutu na rzecz wytycznych Google’a. Warto jednak zadbać o to, by witryna www była dostosowana do różnych wyświetlaczy, bo po wprowadzeniu algorytmu może znacznie zmniejszyć się ruch na firmowej stronie. Dla wielu firm takie niedopatrzenie może okazać się niezwykle kosztownym błędem – nawet najlepiej zaprojektowana strona spadnie na rzadko odwiedzane miejsca w Google, a razem z nią odwiedziny użytkowników.

Bądź friendly
Trudno przewidzieć jak dokładnie będzie działał algorytm w wyszukiwarce Google. Jednak niezależnie od jego efektów warto już teraz sprawdzić jak funkcjonuje nasza strona www na urządzeniach mobilnych. Chcąc gromadzić jak największą liczbę odbiorców należy dostosować się do ich potrzeb i uczynić swoją stronę przyjazną odbiorcom w Sieci.

Tagi: ,