DRON – więcej niż tylko perspektywa

Blog / Baza Wiedzy

Dominika Mrowińska-Bolka

Baza Wiedzy

Lipiec 21, 2014


Ogromne możliwości, jakie dają dzisiejsze rozwiązania techniczne, pozwalają na realizację zdjęć lotniczych na wiele sposobów m.in. z paralotni, helikoptera, różnych wysięgników czy nawet latawca. Jednak żaden z nich nie pozwala osiągnąć takich efektów, jakie daje wykorzystanie bezzałogowego statku powietrznego – drona.

Jakość z wysokości
Podstawowa zaleta tworzenia zdjęć przy użyciu bezzałogowego statku powietrznego to przede wszystkim uzyskanie materiałów o bardzo dobrej ostrości. Stabilizator kamery/aparatu – gimbal, zapewnia utrzymanie sprzętu wykonującego ujęcia w bezruchu. Dzięki temu, niezależnie od drgań statku powietrznego, zdjęcia wykonywane za pomocą umieszczonego na dronie aparatu fotograficznego są bardzo dobrej jakości. Ponadto, w przeciwieństwie do innych technik wykonywania zdjęć lotniczych, platforma powietrzna ma możliwość zawiśnięcia na wysokości w jednym miejscu, co sprzyja osiąganiu zamierzonych efektów.

pan2
pan3
pan4
pan5
pan-dron

Zmienna perspektywa
Bezzałogowy statek powietrzny posiada możliwość elastycznego doboru pułapu wysokości aż do 350 metrów. Zróżnicowanie linii wznoszenia daje możliwość robienia zarówno statycznych zdjęć na dowolnie wybranej wysokości, jak i dynamicznych ujęć wideo w jakości full HD. Elastyczna ścieżka wznoszenia oraz zmienna prędkość z jaką porusza się platforma, pozwalają uzyskać ciekawe efekty wizualne. Dodatkowo, precyzyjna obsługa wysokiej jakości sprzętu przez doświadczonego operatora pozwala zbliżyć się do fotografowanych obiektów na odległość nawet jednego metra.

Czas na start …
Rozmiary drona sprawiają, że przechowywanie go oraz przewożenie na miejsce startu nie jest problematyczne. Platforma o rozpiętości ramion mierzących kilkadziesiąt centymetrów, po złożeniu nie zajmuje dużo miejsca, a odpowiednio zabezpieczona może być przewożona bez większych wymogów technicznych.

Istotną cechą drona jest łatwość w przystosowaniu do pracy. Miejsce startu nie podlega szczególnym ograniczeniom: operator sam jest w stanie określić z jakiego miejsca można wystartować i odbyć lot. Nie są do tego potrzebne specjalnie wyznaczone obszary – nadrzędną rolę odgrywa dobra widoczność oraz możliwość uzyskania najlepszych ujęć. Z pewnością jest to ogromna zaleta bezzałogowych platform powietrznych, dla których największym ograniczeniem okazują się być… warunki pogodowe.
[blockquote cite=”Mateusz Sołtysiak, pilot drona”]Niezależnie w jakiej technice są wykonywane zdjęcia plenerowe, ich realizacja zawsze jest uzależniona od warunków pogodowych. Nie inaczej jest w przypadku zdjęć lotniczych. Istotną rolę odgrywa światło dzienne, zachmurzenie oraz siła wiatru. Platforma powietrzna może się wznosić tylko jeśli nie występują np. silne podmuchy. Wszelkie skrajne warunki pogodowe wykluczają realizację. Dlatego też, zespół który go obsługuje musi być w stałej gotowości do pracy.[/blockquote]

… ale najpierw formalności
Pojawienie się drona w przestrzeni powietrznej wymaga również niezbędnych pozwoleń. Nadrzędną instytucją kontrolującą ruch lotniczy w Polsce jest Polska Agencja Żeglugi Powietrznej. W każdym kraju istnieje organ odpowiadający bezpośrednio za pozwolenia w tej kwestii. Jednocześnie, nie wszystkie tereny w kraju objęte są obowiązkiem posiada takiego upoważnienia. Ze względu na bezpieczeństwo, szczególne ograniczenia są stosowane w pobliżu lotnisk.

Konieczne uprawnienia
Obsługa bezzałogowego statku powietrznego nie jest możliwa bez wykwalifikowanej załogi, która zapewnia po pierwsze – bezpieczeństwo i profesjonalne sterowanie sprzętem, po drugie – najlepszą jakość ujęć lotniczych. Nad lotem drona czuwa operator posiadający licencję na pilotowanie bezzałogowego statku powietrznego, zaś zdjęcia w czasie unoszenia się sprzętu w powietrzu wykonuje fotograf obsługujący aparat lub kamerę. Choć zdjęcia wykonywane są zdalnie, to lot platformy odbywa się w zasięgu wzroku pilota.

Techniczne aspekty obsługi drona sprawiają, że wykonywanie wysokiej jakości zdjęć lotniczych jest możliwe tylko kiedy zdjęcia robią profesjonaliści. Ponieważ jedna bateria podłączona do platformy wystarcza na około 10-minutowy lot, fotograf ma nie więcej niż 5 minut na wykonanie zdjęć. Resztę czasu zajmuje osiągnięcie odpowiedniego pułapu oraz lądowanie. Długość lotu jest uzależniona od liczby podłączonych baterii, a to z kolei warunkują parametry drona. Możliwości uzyskania różnych perspektyw oraz fotografowanie z wysokości wymagają od zespołu obsługującego sprzęt bardzo dobrej orientacji w terenie. Często granice prezentowanych obszarów inwestycyjnych nie są oznaczone. Bez odpowiedniego przygotowania, w tym analizy map satelitarnych, nie jest możliwe wykonanie zdjęć właściwych terenów.

Dron to nie wszystko
Wśród wielu modeli dronów dostępnych na rynku, wybór tego odpowiadającego potrzebom naszej firmy był nie lada wyzwaniem. Sam zakup platformy latającej, której cena jest równa kwocie jaką należy zapłacić za nowe auto, nie gwarantuje uzyskania profesjonalnych zdjęć lotniczych. Nasz wybór determinowały m.in. parametry odpowiadające za możliwość umieszczenia na dronie sprzętu pozwalającego uzyskać wysokiej jakości fotografie. Ponadto, wybrany model platformy powietrznej musiał przede wszystkim spełniać warunki adaptacyjne, dzięki którym możliwe jest zdalne obsługiwanie aparatów fotograficznych. Pierwsze projekty zrealizowane nowym dronem już za nami. Jesteśmy pewni, że zarówno te, jak i kolejne, tylko potwierdzą słuszność naszego wyboru.

 

Tagi: ,