Firmowy movie maker

Blog / Inspiracje

Nicoletta Szymańska

Inspiracje

Lipiec 11, 2016


W XXI wieku już nie wierzymy w deklaracje ani obietnice bez pokrycia. Jedna historia mówi więcej niż 1000 zapewnień i po to właśnie jest storytelling –kreator frapujących opowieści. Narzędzie promocji we współczesnym marketingu buduje zaufanie i realny kontakt na przestrzeni sekund. Filmowa opowieść wzmacnia ten efekt – bo jeden obraz wart jest więcej niż tysiąc słów.

coolstorybro2 pion

W poszukiwaniu złotego środka
Łatwiej jest wymyślić akcję niż wykreować intrygującą opowieść, która zapadnie w pamięci odbiorcy na dłużej. A przecież silna marka jest czymś innym, niż tylko produktem lub usługą – to dobrze opowiedziana historia z puentą, określana w języku marketingowców jako storytelling. Opowiadania słuchamy chętniej jeśli utożsamiamy się z opowieścią i możemy poczuć się jej częścią. Ludzie wierzą w to czego sami mogą doświadczyć, dają odbieranym słowom maksimum swojej uwagi kiedy włączają się w historię i zaczynają wyobrażać sobie to samo, co autor snujący opowieść.

Ciekawych treści, które tworzą dobry content i na odwrót potrzebuje dziś chyba każdy. Bukowski pisał, że jeśli człowiekowi na czymś zależy to powinien iść na całego albo wcale nie zaczynać. Zdecydowanie tak, i to nie tylko w trosce o jak najlepsze rezultaty, ale tak w ogóle. Łącząc specjalnie dedykowane treści z filmem, wykorzystując wzajemne oddziaływanie na siebie różnych sztuk, plastycznie przemawiasz do wyobraźni odbiorców mnożąc zyski, a nie straty.

Jeden obraz wart więcej niż tysiąc słów
Historie są jak starożytne religie – rodzą się i umierają, jedynie te najlepsze przetrwają. No story – no sale bro, nie ma dobrej opowieści nie ma sprzedaży. Ludzie nie angażują się na widok slajdów. Filmowy storytelling to snucie opowieści za pomocą środków audiowizualnych. Widea korporacyjne, biznesowe, produktowe, wizerunkowe są jak remedium dla apatycznej prezentacji rodem ze szkolnego Power Pointa. Wielokrotnie czerpią inspiracje z dzieł kinowych i filmów rozrywkowych. By zaspokajać potrzeby, budować silną pozycję na rynku, osiągając zyski i jeszcze potęgować ich efekty warto operować dźwiękiem i obrazem jednocześnie, bo to po prostu działa. Storytelling jest elementem kreacji wizerunku już na bardzo wczesnym etapie. Z czym się to je? Poniżej kilka wskazówek przydatnych w przygotowaniu promocyjnego materiału filmowego.

Master plan
Zaplanuj to co chcesz powiedzieć. Umówmy się, nikt nie będzie słuchał tego co masz do powiedzenia jeśli sam nie wiesz, co chcesz powiedzieć. Przydatny może okazać się scenariusz. Krótko, konkretnie i prosto do celu! Dla klientów istotną informacją pozostaje to co można dla nich zrobić, zamiast mnożyć kolejne, personalne informacje o firmie, ideach, osiągnięciach – nikt tego i tak nie zapamięta. Najważniejsze – w tym konkretnym przypadku nie warto skupiać się na sobie.

Miejsce i brzmienie. Wybór przestrzeni przeznaczonej na plan filmowy predestynuje dźwięk. Każde otoczenie posiada inną specyfikę akustyczną. Elementy dźwiękowego otoczenia takie jak pogłos i echo, nie wspominając już o hałasie czy szumie obniżają komfort panujący wewnątrz budynku. Niechciane odgłosy potrafią skutecznie zepsuć nawet najlepszy film. Zła jakość dźwięku rozprasza uwagę widzów, skupiających się na tym, żeby cokolwiek usłyszeć. Najważniejsze jest to, żeby jakość foniczna mieściła się w standardowych ramach, a poziom głośności nie zaburzał percepcji widzom. Całkowite wyeliminowanie uciążliwości akustycznej generowanej przez otoczenie jest niemożliwe. Może zatem warto zastanowić się nad zastąpieniem naturalnej warstwy dźwiękowej, specjalnie dobraną ścieżką dźwiękową. Zaślubiny obrazu z muzyką ogłaszano niejednokrotnie. Więcej na ten temat dowiemy się z najnowszej publikacji IAB Polska „Audio Online. Reklama i muzyka”.

Niech nastanie jasność. Światło w filmach promocyjnych podobnie jak kinowych odgrywa niebagatelne role: techniczne, estetyczne i praktyczne. Są filmy, w którym najważniejszą rzeczą jest to, co niewidzialne, bądź niemożliwe do pokazania. Światło nie staje się wtedy elementem drugorzędnym. Jest wręcz odwrotnie: każda scena wymaga bardzo precyzyjnego i sugestywnego oświetlenia tak, żeby widz miał wrażenie zobaczenia czegoś więcej i dokomponowania sobie w wyobraźni tych przestrzeni, które umiejscowione są poza kadrem. Z drugiej strony takie świecenie kreatywne, może odwracać uwagę od rzeczywistego celu. Rodzaj światła powinien być dopasowany do sytuacji i przekazu, który chcemy wyrazić.

Wizerunek. Nie chodzi o to, że nagrywasz pokaz mody, albo zaglądasz za kulisy backstage’u sesji zdjęciowej najnowszej kolekcji Gucci czy Prady. Nie ważne. Ubrania powinny być odpowiednio dopasowane do biznesu, który jest reprezentowany przez daną firmę. Jeśli na co dzień, w pracy nosisz garnitur to nie inaczej będzie na filmie. Warto pamiętać, że gładkie ubrania nigdy nie wychodzą z mody, wyglądają najlepiej w kamerze i na zdjęciach, a przy tym nie rozpraszają uwagi.

To co sprawia, że autorska wideo wiadomość zapada w pamięci to dowód na to, że słowa nie są jedynie rzucane na wiatr. Warto udowodnić, że wszystko to co było wypowiedziane można również potwierdzić działaniem. Pozostając przy tym naturalnym – to zawsze jest w cenie.

Uchwycić sens
90% informacji reklamowych jest niezauważalna lub nie zapamiętywana. Tradycyjne formy promocji tracą na znaczeniu. Większość firm w ramach działań marketingowych skupia się na bezpośrednim kontakcie z odbiorcami (eventy, targi i konferencje), dopiero w drugiej kolejności jest aktywna w Internecie, dba o relacje z mediami i social media. Film korporacyjny łączy obie formy, bo można go spożytkować na wiele sposobów a komunikacja odbywa się kilku różnych płaszczyznach. Dostarczając wideo produktowe, nieważne czy dla obiektów wartych sto, tysiąc czy miliony złotych, sprzedajemy znacznie więcej niż tylko rzecz, kreujemy pewien styl, sposób życia. Chcąc potwierdzić wiarygodność, musisz to ludziom pokazać, opowiedzieć pewną historię i nie bać się dostawić kropki nad „i”. Film uzupełnia, a nie zastępuje tradycyjne narzędzia marketingowe – ale mimo wszystko magia kina wkradła się nawet tutaj, gdzie budynki nabierają cech ludzkich.

Warto mieć z tyłu głowy to, że nowoczesne strategie marketingowe skracają dystans między stronami uczestniczącymi, skutecznie budują wiarygodność marki i przynoszą najlepsze efekty zarówno w dłuższej perspektywie jak i krótszym modelu marketingowym. Wideo korporacyjne to narzędzie, które w odpowiednich rękach może przemieniać przedmioty w złoto tak jak to niegdyś robił mityczny król Midas.

Tagi: