Live streaming a branża nieruchomości

Blog / Baza Wiedzy

Magdalena Chwedoruk

Baza Wiedzy

Czerwiec 5, 2017


Nie możesz wziąć udziału w interesującej konferencji, być na koncercie ulubionego zespołu albo meczu drużyny, której kibicujesz? Nic straconego! Live streaming umożliwia oglądanie wybranych treści wideo w czasie rzeczywistym. Transmisje na żywo to obecnie prawdziwy hit w Sieci. Z powodzeniem wykorzystują je zarówno marketerzy, organizatorzy eventów, jak i przedstawiciele branży nieruchomości. Ale po kolei…

02_Front-v2

ON-AIR
Live streaming jest aktualnie numerem 1, jeśli chodzi o możliwości rozwoju wideo marketingu. Statystyki potwierdzają, że prowadzenie relacji w czasie rzeczywistym to obecnie najskuteczniejsza forma komunikacji z odbiorcami – najbardziej angażuje ich uwagę i zwiększa zasięg prezentowanych treści. Zdaniem ekspertów to jeden z bardziej przyszłościowych mechanizmów reklamowych, szczególnie istotny w mediach społecznościowych. Ale czym właściwie jest streaming i w jaki sposób funkcjonuje? W najprostszym rozumieniu to rodzaj transmisji danych umożliwiający strumieniowe dostarczanie dźwięku i obrazu użytkownikom. Pozwala na udostępnianie widoku „na żywo” szerokiemu gronu odbiorców, a uruchomienie podglądu jest możliwe za pośrednictwem prywatnego serwera, bądź przez ogólnodostępny kanał na portalu YouTube. Transmitować w czasie rzeczywistym można już także za pomocą prostych aplikacji i mediów społecznościowych. A że wachlarz możliwości streamingu jest obecnie tak szeroki, to z pewnością każdy znajdzie kanał odpowiednio dostosowany do swoich potrzeb.

„NA ŻYWO” Z BUDOWY
Wiemy już, że streaming to technika, która cały czas się rozwija, z dnia na dzień zyskuje coraz większą popularność oraz nowych zwolenników – i to nie tylko w świecie marketingu. W jakich sektorach jest równie chętnie wykorzystywana? Z pewnością w branży nieruchomości, gdzie możliwość podglądu „na żywo” jest szczególnie istotna i pozwala m.in. na:

  • śledzenie przebiegu powstawania inwestycji aktualnie realizowanej przez dewelopera,
  • całodobowe kontrolowanie zmian zachodzących na budowie,
  • udostępnianie widoku szerokiemu gronu odbiorców.

Zatem co zrobić, aby móc rozpocząć streaming? Pierwszym krokiem jest dobranie odpowiedniego sprzętu, który zapewni prawidłową transmisję i pozwoli uniknąć zakłóceń w procesie przesyłania danych. Sprzęt powinien spełniać kilka podstawowych wymogów. Jakich?

  • Kamery powinny być dopasowane pod względem technologicznym do przewidywanego czasu trwania budowy i zamontowane w bezpośrednim sąsiedztwie inwestycji.
  • Sprzęt rejestrujący obraz wymaga stałego łącza internetowego o dobrej przepustowości – ze stałym
    adresem IP – oraz zainstalowania odpowiedniej aplikacji.
  • Jako, że nagranie transmitowane jest w czasie rzeczywistym – kamera musi być odporna na zmienne warunki atmosferyczne.
  • Miejsce montażu uwarunkowane jest możliwością uchwycenia w kadrze całego obszaru budowy, dlatego kamera często bywa umieszczana na specjalnie przeznaczonym do tego celu maszcie lub słupie. Z powodzeniem może być też ulokowana na dachu sąsiadującego budynku. Ważne! W takim przypadku warunkiem jest porozumienie z właścicielem lub zarządcą budynku lub odpłatne wynajęcie powierzchni na dachu.
  • Ważne, by montaż był na tyle stabilny, aby sprzęt nie uległ przesunięciom. Warto pamiętać, że nawet najmniejsza zmiana kadru negatywnie wpływa na ostateczny efekt.

Korzyści płynących z uruchomienia kamery w miejscu powstawania inwestycji jest wiele – zarówno dla dewelopera, jaki i przyszłych najemców budynku, którzy w każdej chwili mogą ocenić postępy prac i aktualny stan obiektu. Coraz większe grono właścicieli nieruchomości decyduje się na udostępnianie obrazu z budowy na żywo – zarówno w celach informacyjnych, jak i reklamowych. A live streaming to technika, którą naprawdę warto poznać bliżej. W końcu… który deweloper nie chciałby mieć dostępu do całodobowego podglądu swojej inwestycji?