KAMIEŃ I CO | warsawmurals [wideo]

Blog / Inspiracje

Dominika Mrowińska-Bolka

Inspiracje

Styczeń 12, 2015


Po II wojnie światowej ogromna część Warszawy została zrównana z ziemią. Wśród niewielu ocalałych budynków znalazła się kamienica przy ulicy Waliców 14, która w czasie okupacji niemieckiej znajdowała się w granicach getta. To właśnie na ścianie tego budynku od maja 2009 roku istnieje jeden z największych warszawskich murali.

Dzieło pomysłu Wiktora Malinowskiego przedstawia czarny napis na białej ścianie: „kamień i co”. Nad napisem unosi się czerwony balonik – swoisty synonim ulotności i nietrwałości, także ludzkiej pamięci – w którym odbija się panorama miasta. Napis można rozumieć dwojako. Z jednej strony jest to pytanie o znikającą zabudowę przedwojennej stolicy, z drugiej zaś stanowi próbę ocalenia od zapomnienia tego historycznego fragmentu stolicy. Ale napis można przeczytać też jako wymowne zawołanie: „kamienico”. W takiej formie jeszcze wyraźniej odnosi się on do niszczejącego, odchodzącego w niepamięć budynku, w którym dawniej mieszkał Władysław Szlengel – poeta żydowski piszący w języku polskim, oraz Menachem Kipnis – śpiewak operowy, fotograf, dziennikarz i etnograf żydowski.

Inicjatorami stworzenia muralu byli: Teatr Delikates oraz Stowarzyszenie Kulturalne „Pocztówka”. Środki na realizację pochodziły z Urzędu m.st. Warszawy oraz z Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami w Dzielnicy Wola m.st. Warszawy. Przedsięwzięciu patronował Instytut Badań Ośrodka Tożsamości IBOT.

Murale z lotu ptaka
Zrealizowane wideo stanowi formę otwarcia cyklu filmów prezentujących z perspektywy powietrznej murale, które coraz częściej pojawią się w krajobrazie polskich miast. Postanowiliśmy pokazać je w kontekście otoczenia, spojrzeć na te dzieła sztuki ulicy okiem kamery unoszącej się nad zabudowaniami. Rozpoczynamy od jednego z największych murali warszawskich – nawiązującego do historii miasta. Pokazany w perspektywie dzisiejszej stolicy pozwala dostrzec, jak wygląda Warszawa w odniesieniu do historycznego świadka powstania warszawskiego – kamienicy przy ul. Waliców 14.

Tagi: ,