Lotnicze Panoramy 360. Własny punkt widokowy z dowolnej perspektywy

Blog / Baza Wiedzy

Dominika Mrowińska-Bolka

Baza Wiedzy

Wrzesień 10, 2014


Panoramy 360o niczym nieograniczony kadr pozwalają zobaczyć w wyśmienitej jakości obiekty wraz z całym otoczeniem. Ten imponujący widok, wzbogacony o dodatkowe interaktywne funkcjonalności daje możliwość zbudowania unikalnych, multimedialnych prezentacji

1 panorama = 20 zdjęć

Proces stworzenia panoramy rozpoczyna wykonanie serii lotniczych ujęć zarówno samego obiektu, jak i jego otoczenia. Zdjęcia realizowane są tak, aby w pełni pokryć fotografowany obszar, czyli tzw. scenę. Istotna jest precyzja wykonania zdjęć, które w późniejszym etapie zostają połączone w jedną kompozycję 360°x360°. Wykonywane z lotu ptaka obejmują zarówno ujęcia horyzontalne, jak i widok nieba oraz terenów tuż pod punktem startowym.

Spośród serii zrealizowanych ujęć do retuszu trafia od 18 do 20 fotografii, które po odpowiednim złożeniu tworzą ostateczną  panoramę. Wymaga to starannej obróbki graficznej – dzięki temu nie są np. dostrzegalne momenty łączenia fotografii oraz inne niepożądane zniekształcenia. Retusz odpowiada również za utrzymanie wszystkich zdjęć w odpowiednich odcieniach czy też usunięcie z fotografii drobniejszych niedoskonałości krajobrazu. Ujęcia złożone przez grafików w jedno, wysokiej rozdzielczości panoramiczne zdjęcie zostaje następnie konwertowane do panoramy przez dział IT. Efektem pracy programistów jest interaktywna aplikacja, której użytkownik ma możliwość przybliżania i oddalania widoku obiektów oraz obrotu w zakresie 360°.

Interaktywna prezentacja

Każda panorama 360o może zostać wzbogacona o interaktywne funkcjonalności, które dopasowane do określonych wymagań pozwolą stworzyć bardziej zaawansowaną prezentację. Naniesione na nią graficzne markery informacyjne dają możliwość np. wskazania szlaków komunikacyjnych, oznaczenia budynków czy granic terenów inwestycyjnych. Kliknięcie w oznaczony aktywny obszar może otworzyć okno informacyjne zawierające dodatkowe treści czy opisy.Zintegrowanie ze sobą kilku panoram prezentujących jeden obiekt z różnych punktów odniesienia pozwala stworzyć swoistą interaktywną wycieczkę. Przełączając się między kolejnymi panoramami można dokładnie obejrzeć cały teren wokół nieruchomości i dostrzec potencjał prezentowanych miejsc.

Alternatywna dla klasycznej strony WWW

O ile sama w sobie interaktywna prezentacja w formie panoramy stanowi element strony www firmy, to odpowiednio dostosowana może funkcjonować jako samodzielna witryna internetowa. Wzbogacona o informacje umieszczone za pomocą elementów graficznych, ramek tekstowych czy aktywnych pól daje nie tylko obraz nieruchomości, ale szereg treści informacyjnych i możliwości multimedialnych. Taki serwis pozwala na umieszczenie na www galerii zdjęć, filmów czy wizualizacji 3D, których włączanie i wyłączanie  dodatkowo prezentuje potencjalne możliwości terenu inwestycyjnego. Panorama 360o stanowi swoisty „player” dla multimediów, które pozwalają na kompleksowe pokazanie budynków komercyjnych i terenów inwestycyjnych.

Najlepszy punkt widzenia

Panoramy sferyczne wzbogacone o interaktywne funkcjonalności stanowią nową formę prezentacji nieruchomości w atrakcyjnej, multimedialnej formie. Ich ogromnym atutem jest m.in. możliwość dostosowania wyświetlania panoramy na urządzeniach mobilnych.

Innowacyjny sposób pokazania nieruchomości w formie panoram sferycznych to także sposób na przedstawienie przykładowych sposobów ich adaptacji. Szeroki zakres wykorzystania multimediów, oraz interaktywnych elementów nie tylko uatrakcyjnia stronę internetową, ale daje szeroki wachlarz możliwości w zakresie wykorzystania prezentacji jako samodzielnej wizytówki promującej nieruchomość.

Tagi: