Najlepszy punkt widzenia – 360˚

Blog / Inspiracje

Magdalena Chwedoruk

Inspiracje

Grudzień 13, 2016


Panoramy 360˚ wywołały prawdziwą rewolucję w dziedzinie fotografii, nadając zdjęciom zupełnie inny wymiar. Ich oryginalna forma i znakomita jakość obrazu sprawiają, że coraz częściej wykorzystywane są jako narzędzia marketingowe – również w sektorze nieruchomości.

wiz2

Panorama sferyczna to wyjątkowy rodzaj fotografii, a raczej forma jej prezentacji. Powstaje poprzez połączenie serii zdjęć, zestawionych w taki sposób, aby umożliwić odbiorcy wizualizację wybranego miejsca i wrażenie realnego widoku z możliwością obrotu o 360˚. W przeciwieństwie do tradycyjnych fotografii panoramy nie są ograniczone żadnym kadrem. Mogą być uzupełnione graficznymi markerami, przyciskami, galeriami i innymi funkcjami, które zaangażują odbiorcę w wirtualny świat. Oprócz tego, że przedstawiają cały obraz zawarty wokół aparatu fotograficznego, zarówno w pionie, jak i poziomie, pozwalają także na sterowanie całym widokiem i przybliżanie najbardziej intersujących detali – użytkownik sam decyduje, co w danej chwili chce obejrzeć.

Na każdą panoramę składa się od kilku do kilkunastu fotografii. Zdjęcia wykonywane są profesjonalnym sprzętem fotograficznym. Wykorzystuje się szerokokątne obiektywy i specjalistyczne głowice. Przy składaniu panoram zdjęcia powinny nakładać się na siebie, żeby określić punkty wspólne do ich łączenia. Fotografie składowe poddaje się selekcji, a następnie przy użyciu profesjonalnego programu tworzy się tzw. „płaską panoramę”. Kolejnym krokiem jest obróbka graficzna, która zapewnia jednakowy odcień wszystkich ujęć i pozbycie się niedoskonałości obrazu.

Nowoczesne panoramy 360˚powinny charakteryzować się:

  • bardzo wysoką rozdzielczością
  • pełnym widokiem obserwowanej przestrzeni
  • przemyślaną kompozycją
  • intuicyjnym interfejsem prezentacji
  • bezawaryjnym i płynnym funkcjonowaniem animacji

Wirtualne panoramy ze względu na swoją atrakcyjną formę z powodzeniem wykorzystywane są w biznesie. To świetne rozwiązanie dla firm, które pragną w oryginalny i nowoczesny sposób zaprezentować swoją ofertę, uatrakcyjnić portfolio i zachęcić klienta do współpracy. Są alternatywą dla standardowych obrazów i doskonałym materiałem reklamowym. Panoramy 360˚ znalazły świetne zastosowanie w sektorze nieruchomości i rozpoczęły nowy etap w sposobie prezentowania walorów mieszkań, domów, osiedli czy powierzchni magazynowych. Profesjonalnie wykonane zdjęcia, poddane zaawansowanej obróbce umożliwiają szczegółowe i efektowne przedstawienie oferty dewelopera. Co więcej dają odbiorcy wrażenie przebywania w określonym miejscu bez konieczności wychodzenia z domu.

Panoramy 360˚ rozpoczęły nowy etap w sposobie prezentacji nieruchomości #panoramy360 #skyconcept

 
Połączone ze sobą panoramy sferyczne wykorzystuje się do tworzenia wirtualnych spacerów, dzięki którym można dokładnie obejrzeć cały teren wokół nieruchomości i dostrzec potencjał prezentowanych miejsc. Użytkownik klikając w odpowiednie obszary ma wrażenie przemieszczania się po terenie obiektu. Panoramy mogą być traktowane jako element strony internetowej lub jako samodzielna wizytówka promująca nieruchomość. Taka forma wirtualnej prezentacji ma ogromny potencjał marketingowy i jest świetnym sposobem na wyróżnienie firmy na tle konkurencji. Do ukazywania dużych obiektów i rozległych terenów inwestycyjnych używane są panoramy sferyczne z lotu ptaka, które obejmują pełne pole widzenia 360˚ x180˚ i umożliwiają swobodne rozglądanie się w dowolnym kierunku. Umożliwiają kompleksowe ukazanie lokalizacji nieruchomości z niedostępnej na co dzień perspektywy. Zdjęcia z lotu ptaka powstają najczęściej przy użyciu drona.

Szybko rozwijający się rynek nieruchomości, silne oddziaływanie konkurencji, coraz większe oczekiwania klientów – to powody, dla których warto uatrakcyjnić swoją ofertę i wyróżnić ją na tle wielu innych. Tradycyjne zdjęcia i wizualizacje to za mało. Uwagę potencjalnych klientów zwracają niebanalne i nowoczesne rozwiązania. Panoramy sferyczne, wirtualne spacery  to rozwiązania, które z pewnością w ciekawy, efektowny sposób zaprezentują walory mieszkań, osiedli, parków magazynowych czy terenów inwestycyjnych.

Panorama Warszawy z przykładową wizualizacją Lilium Tower