Niedzielny zakaz bije w centra handlowe

Blog / Baza Wiedzy

SkyConcept

Baza Wiedzy

Grudzień 5, 2018


Przez zakaz handlu w niektóre niedziele, centra handlowe od początku 2018 roku do października straciły już ponad 9 milionów klientów – wynika z danych Retail Institute. Dane pochodzą ze 120 centrów handlowych w Polsce. W ostatnim miesiącu roku podsumowujemy sytuację na rynku retail. Jednocześnie stawiamy pytanie, jak te zmiany wpłyną na podejście do marketingu na tym właśnie rynku.

Jak wynika z danych za okres od 1 stycznia do 14 października 2018 roku ruch w sklepach spadł o 3,07 proc. w porównaniu do tego samego okresu  2017 roku. Dane wskazują, że centra w tym czasie odwiedziło o 9,16 mln klientów mniej niż w zeszłym roku. Każdy kolejny miesiąc pogłębia tę stratę o blisko 1,2 mln osób. Największe spadki odnotowały do tej pory centra znajdujące się na obrzeżach miast. W ich przypadku spadek wyniósł 4,3 procent.

Zespół Retail Institute przeanalizował także dane z 2017 i 2018 roku metodą „like for like”, czyli porównał dane z okresów tygodniowych mających tę samą liczbę dni roboczych/handlowych – na przykład poniedziałek do poniedziałku, wtorek do wtorku.

W efekcie okazało się, że frekwencja w centrach handlowych od poniedziałku do soboty wzrosła w 2018 roku o 3,7 proc. W niedziele handlowe do centrów przychodzi o 3,8 proc. więcej klientów niż w te same niedziele 2017 roku. Tym samym nadal widać, że nieco ponad 3 proc. spadek frekwencji jest ściśle powiązany z wprowadzonym 5 marca 2018 roku zakazem handlu.

Analitycy zbadali także obroty w centrach handlowych. W badanym okresie wzrosły one o 2,2 proc., czyli tylko 0,4 punktu procentowego ponad inflację, ale niektórzy najemcy tracą, zamiast zyskiwać. Strata klientów dotknęła następujące kategorie: zdrowie i uroda, usługi (-11,4 proc.), rozrywka (-11 proc.), kawiarnie i restauracje (-3,7 proc.). Zdaniem ekspertów, szansą na poprawę wyników może być jednak zbliżający się okres Bożego Narodzenia. Rok temu centra odnotowały w ich czasie 48-proc. wzrost liczby odwiedzin.

W 2019 roku przepisy będą ostrzejsze. W niedziele do sklepów klienci będą mogli pójść tylko raz w miesiącu.

PropTech w retail

Wśród trendów w marketingu nieruchomości na 2017 rok przewidywano wzrost znaczenia nowoczesnych technologii. Jest to wynik coraz większej popularności i wykorzystywania różnego rodzaju aplikacji przez klientów sklepów. Jednocześnie, śledzenie klientów i przesyłanie mobilnych powiadomień pozwala w coraz szerszym zakresie wykorzystywać informacje o klientach i dopasowywać ofertę do ich potrzeb.

– Raport opublikowany przez SkyConcept w połowie roku 2018 wskazuje, że sektor retail właśnie w marketingu nieruchomości najczęściej wykorzystuje nowoczesne technologie, a największą popularnością cieszą się obecnie wspomniane aplikacje mobilne oraz wirtualna rzeczywistość (VR, AR). Wśród technologii, które ankietowani z branży retail wskazali jako te, których planują używać widać wyraźny wzrost zainteresowania sztuczną inteligencją (machine learning), blockchain oraz internetem rzeczy – mówi Dominika Mrowińska-Bolka, Marketing & Communication Manager, SkyConcept.

 

W niedziele handlowe do centrów przychodzi o 3,8 proc. więcej klientów niż w te same niedziele 2017 roku

 

Wszystkie wspomniane technologie zakładają przede wszystkim skuteczniejsze dotarcie do klienta i personalizację oferty. W oparciu między innymi o dane GPS coraz popularniejsza będzie stawać się technologia geofencing. To nic innego jak wirtualny obszar graniczny, który z powodzeniem wykorzystywać będą sklepy i centra handlowe. – Geofencing daje szczegółowe informacje o preferowanej trasie klienta i mapę jego nawykowej podróży po obiekcie handlowym i nie tylko. Spodziewamy się, że geofencing stanie się bardziej rozpowszechniony w ciągu najbliższych pięciu lat – mówi Virginie de Baere, Dyrektor Działu Zarządzania Nieruchomościami, JLL. Dlaczego? – Wystarczy spojrzeć na amerykańską markę American Eagle Outfitters, która wykorzystała geofencing do zwiększenia zarówno ruchu, jak i przychodów w swoich sklepach outletowych. Firma zrobiła to poprzez identyfikację osób, które weszły na parking centrum handlowego oraz targetowanie do tych konsumentów wiadomości o promocjach. Kampania przełożyła się na potrojenie sprzedaży. Nie tylko sieci handlowe mogą skorzystać z narzędzia geofencingu – Właścicielom obiektów daje on możliwość skonstruowania bardziej efektywnych programów lojalnościowych, oznacza dostęp do wiedzy o swoich klientach, ale również o konkurencji – dodaje Virginie de Baere z JLL.

W dobie spadającej liczby klientów i niekorzystnych prognoz można z pewnością założyć, że zarówno właściciele sklepów stacjonarnych, jak i same centra handlowe, powinny skierować w nadchodzącym roku uwagę w stronę rozwiązań nie tyle wizerunkowych, co wpływających na komfort klientów i chęć pojawienia się w sklepach stacjonarnych w dostępnym dla nich czasie.