Okulary, przez które widać więcej

Blog / Baza Wiedzy

Michał Klimorowski

Baza Wiedzy

Kwiecień 30, 2015


Oculus Rift, Google Glass, VR One – technologicznych rozwiązań w postaci gogli, które po założeniu na głowę przenoszą nas do trójwymiarowego świata pojawia się coraz więcej. Jakie korzyści mogą płynąć z tego rodzaju technologii dla branży nieruchomości?

Gdziekolwiek jesteś
Augmented Reality, czyli rzeczywistość rozszerzona do tej pory była wykorzystywana w nieruchomościach do pokazywania nieistniejącego jeszcze budynku w jego docelowym miejscu. Nakierowanie na wskazane miejsce kamery urządzenia mobilnego wyposażonego w odpowiednią aplikację z wizualizacją obiektu, pozwalało zobaczyć wirtualnie wybudowany obiekt. Dzięki goglom taki efekt już teraz można osiągnąć nie wychodząc z domu. Wystarczy włożyć na głowę sprzęt naszpikowany elektroniką i wyposażony w aplikację.

Na wyciagnięcie ręki
Zastosowane technologie pozwalają nie tylko zobaczyć budynek, ale poczuć jakbyśmy się znajdowali w oglądanym świecie – podczas gdy jest on w całości wykreowany wirtualnie. Obraz jest prezentowany w 3D, a gogle dają możliwość odbycia wycieczki zarówno po wnętrzu obiektu, jak i przejść wokół budynku. W urządzeniu znajdują się żyroskopy, akcelerometry i magnetometry, co umożliwia śledzenie położenia względem ziemi. Stopień realizmu prezentowanego świata zależy od zaawansowania wizualizacji umieszczonych w aplikacji kompatybilnej ze sprzętem.

Widzieć więcej
Obecnie głównymi odbiorcami gogli są gracze, którzy mogą przenieść się do wirtualnego świata w bardzo namacalny sposób. Jednak technologicznie gogle idealnie nadają się do oglądania filmów czy właśnie wirtualnych wycieczek po nieruchomościach. Sprzęt posiada dwa oddzielne wyświetlacze na każde oko. Nie pokrywają się one ze sobą w stu procentach, dzięki temu lewe oko widzi nieco więcej obszaru po lewej stronie, a prawe po prawej. Taki efekt dodaje realizmu widzianemu obrazowi.

AR dla nieruchomości
Rozwiązanie w postaci gogli daje niezwykle ciekawe możliwości prezentacyjne: wirtualne wycieczki nigdy dotąd nie były tak dosłowne, a nieistniejące budynki tak namacalne. A co istotne, ekranem może być umieszczony przed oczami użytkownika smartfon z systemem operacyjnym Androidm, iOS lub Windows Phone. Należy się zatem spodziewać, że gogle typu vrAse staną się tak samo popularne jak telefony czy tablety. Tym samym, będą doskonałym narzędziem do pokazania szerokiemu gronu odbiorców wirtualnych obiektów architektonicznych w niespotykanej dotąd formie.

Tagi: