Podsumowanie projektu Space in 180 [WIDEO]

Blog / Wydarzenia

Magdalena Chwedoruk

Wydarzenia

Listopad 15, 2016


22 października 16-letni Karol Wojsław wysłał do stratosfery autorską sondę badawczą. Projekt młodego naukowca zakończył się dużym sukcesem. Nie tylko zaintrygował mnóstwo osób, ale również odbił się szerokim echem w mediach. Byliśmy oficjalnym parterem wydarzenia i przez cały czas towarzyszyliśmy Karolowi. Owocem naszej współpracy są dwa filmy, które stanowią doskonałe zwieńczenie tego wyjątkowego przedsięwzięcia.

Sonda Space in 180 została wypuszczona do stratosfery ze Stadionu Miejskiego w Murowanej Goślinie niedaleko Poznania. Ładunek wzbił się w powietrze za pomocą balonu meteorologicznego napełnionego helem. Po trwającym ponad 3 godziny locie balon eksplodował, a podczepiona do niego sonda zaczęła opadać na specjalnym spadochronie w kierunku Ziemi. Podczas lotu narzędzia pomiarowe znajdujące się na jej pokładzie wykonały badania dotyczące m.in. wpływu wysokości na zmianę temperatury powietrza, a zamontowane kamery nagrały panoramiczny film Ziemi. Ładunek wylądował w Złotowie – około 90 km od miejsca startu.

img_20161022_105419
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
img_20161022_110601
img_20161022_154312
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
11
10
9
12

Byliśmy świadkami, zarówno wypuszczenia, jak i poszukiwania ładunku. Udało się nam zrealizować dwa wideo: pierwsze przedstawiające kulisy całego wydarzenia i drugie prezentujące zgormadzone przez sondę dane. Filmy stanowią podsumowanie całego projektu i w obrazowy sposób ukazują poszczególne etapy przedsięwzięcia.

Wydarzenie odbiło się szerokim echem w mediach internetowych i tradycyjnych. O Karolu i jego przedsięwzięciu można było usłyszeć jeszcze przed wydarzeniem m.in. w Radiu Zet czy przeczytać na portalu Focus.pl czy Polsatnews.pl. W dniu wydarzenia w Murowanej Goślinie pojawili się dziennikarze z mediów lokalnych i ogólnopolskich. Relacje i komentarze do wydarzenia można zobaczyć m.in. na portalach: TVN24.pl, wyborcza.pl czy tech.wp.pl.