Polskie Startupy. Technologie dla nieruchomości

Blog / Baza Wiedzy

SkyConcept

Baza Wiedzy

Październik 25, 2018


Ponad 70% firm z rynku nieruchomości ocenia, że firmy technologiczne są bardzo dobrze przygotowane do współpracy z korporacjami – tak wynika z „Raportu PropTech 2018. Technologie na rynku nieruchomości”. Nawiązując do badania firma SkyConcept stworzyła „Mapę polskich startupów”.

Wyniki raportu pokazują, że aż 83% kadry zarządzającej w branży uważa, że rozwiązania technologiczne są motorem napędowym biznesu. I dotyczy to każdego etapu „życia” nieruchomości – od decyzji o dokonaniu inwestycji, po jej wynajem, sprzedaż czy zarządzanie i optymalizację kosztów funkcjonowania obiektu.

Mapa startupów pokazuje, że firmy wprowadzające innowacje na rynek oferują swoje usługi technologiczne praktycznie we wszystkich obszarach, w jakich przychodzi funkcjonować deweloperom, najemcom, inwestorom czy właścicielom obiektów mieszkaniowych.

Dlaczego wyszukiwarki?

Rozdzieliliśmy na naszej mapie dwa obszary, mianowicie wyszukiwarki nieruchomości kierujące ofertę głównie do B2C, oraz część, która pokazuje etapy „życia budynku” i wchodzące w ten proces: planowanie, projektowanie, budowę i funkcjonowanie obiektu. Skąd ten podział? Wyszukiwarki w dużej części kierowane są do osób poszukujących mieszkań, domów, pokojów, bywa też że przestrzeni biurowych. Chcieliśmy skupić się na startupach technologicznych, które oferują usługi kierowane do biznesu, ale coraz częściej internetowe wyszukiwarki łączą w sobie te dwie strefy, tj. biznes i klienta prywatnego. Ze względu na mnóstwo ciekawych narzędzi – pozwalających na głęboki research rynku, na podpisywanie umów, kontakt z agentem, aż po rozwiązania usprawniające wynajem, jak wystawianie faktur czy obliczanie faktycznych przychodów z wynajmu.

ConTech vs PropTech

Prezentując rozwiązania i usługi kierowane na rynek nieruchomości należy zauważyć, że coraz częściej, obok popularnego już PropTechu pojawia się też ConTech. – ConTech (lub ConsTech, czyli Construction & Technology) dotyczy zastosowania nowych technologii czy też innowacyjnych rozwiązań w budownictwie. Możemy zaliczyć tu rozwiązania, które usprawniają procesy projektowania i budowania, ale mogą to być również nowe sposoby budowy, zastosowanie nowych materiałów, które dają nowe możliwości. Dziś ConTech jest mocno łączony z PropTech lub też definiowany jako część PropTech – mówi Maciej Wiśniewski, CEO, Loredo RES.

Maciej Wiśniewski jednocześnie zaznacza, że etap budowy i technologie jakie są mu przeznaczone można potraktować zupełnie jako oddzielną kategorię, o co pokusił się w ostatnim czasie izraelski oddział firmy Innogy. Przyglądając się polskim startupom nie odważyliśmy się postawić grubej kreski między PropTech a ConTech. – Na polskim rynku jest niewiele firm czy start-upów, które tworzą rozwiązania dla etapu projektowania i budowy lub takich, które tworzą nowe materiały – zatem łatwiej jest połączyć te dwa obszary, z różnych przyczyn – mówi Maciej Wiśniewski.

 

Cykl życia nieruchomości

W naszym zestawieniu postanowiliśmy skupić się na firmach, które tworzą rozwiązania wpisujące się w pojęcie PropTech. Chcieliśmy ująć w mapie cykl życia budynków i pokazać, że w każdym w nich polskie startupy technologiczne mogą coś zaproponować. I co ważne, łączy się to zarówno z czasem budowy, oraz późniejszymi: komercjalizacji i optymalizacji kosztów funkcjonowania obiektu, czy zarządzania przestrzenią.

– Lista prezentowanych firm to efekt rozmów z przedstawicielami rynku nieruchomości, z samymi twórcami startupów, a także naszych doświadczeń jako uczestnika tego rynku, i wielu wewnętrznych rozmów naszych specjalistów, którzy na co dzień śledzą sytuację na rynku. Nasi klienci z sektora nieruchomości komercyjnych widzą nie tylko coraz większą potrzebę wykorzystania nowoczesnych technologii, ale przede wszystkim dostrzegają potencjał jaki idzie wraz z wykorzystaniem rozwiązań optymalizujących koszty, przyspieszających procesy na poziomie budowy i późniejszej obsługi budynków. Świetnie pokazał to nasz Raport PropTech 2018, w którym to właśnie przedstawiciele firm deweloperskich oraz kluczowych na naszym rynku agencji nieruchomości wypowiedzieli się na ten temat – mówi Piotr Smagała, Business Development Manager, SkyConcept.

Mapa startupów pokazuje twórców technologii z naszego rodzimego rynku. Czy udało nam się pokazać wszystkich? A może pytanie powinno brzmieć: czy jest możliwość pokazania wszystkich podczas gdy ten rynek bardzo szybko się zmienia? Skupiając się dziś na rozwiązaniach polskich firm pokazujemy tych, którzy także sami odpowiedzieli na nasze zapytania w social mediach, sami obserwują konkurencję i chcą nadążać za potrzebami swoich klientów na trudnym rynku nieruchomości.

 

Mapa polskich startupów technologicznych pokazuje, jak wiele innowacyjne firmy mają do zaproponowania rynkowi nieruchomości

 

Z pewnością rozwiązania od polskich startupów znalazły zastosowanie w każdym obszarze cyklu wspomnianego „życia” nieruchomości. Narzędzia od niektórych znajdują zastosowanie nawet w kilku z nich. – Na świecie mamy już ogromną ilość rozwiązań PropTech, może tych tworzonych w Polsce nie jest aż tak wiele, ale czy na pewno potrzebujemy ich aż tak dużo? Wiele rozwiązań zaczyna się powtarzać lub rozwiązywać te same problemy, różniąc się tylko nazwą lub wyglądem. Nie trzeba szukać tego w raportach, aby stwierdzić, że nie wszystkie firmy, tworzące rozwiązania PropTech, będą na rynku wiecznie. Pozostaną ci, którzy poza rozwiązywaniem pojedynczych problemów będą łączyć technologie, aby tworzyć bardziej kompleksowe rozwiązania – twierdzi Maciej Wiśniewski, CEO, Loredo RES.

 

Siła Startupów

Siła firm wprowadzających na rynek innowacyjne rozwiązania zostaje coraz bardziej zauważana o czym świadczy chociażby tegoroczny Proptech Festival, który towarzyszył Property Forum 2018. Twórcy innowacji są dostrzegani, nagradzani i co ważne, pojawią się z innowacjami, które mogą ułatwić funkcjonowanie rynku nieruchomości w Polsce. Dlatego nawet jeśli udało nam się pokazać chociażby wycinek rozwiązań dla branży, to jesteśmy przekonani, że warto.