Projektowanie pozytywnych doświadczeń, czyli UX Design

Blog / Baza Wiedzy

Dominika Mrowińska-Bolka

Baza Wiedzy

Luty 6, 2015


HCI, czyli human-computer interaction to określenie nauki, która w latach 70-tych XX wieku dała początek rozważaniom nad doświadczeniami użytkowników wchodzących w interakcję z komputerami. To właśnie w HCI swoje źródło ma termin USER EXPERIENCE, który odgrywa niebanalną rolę w dzisiejszym projektowaniu.

do_druku.indd

Starając się zdefiniować User Experience Design raczej niemożliwe jest określenie w jednoznaczny sposób, czym tak do końca jest UX Design. Trudno też ukuć polski odpowiednik tego terminu, który oddałby wszystkie cechy charakteryzujące ten rodzaj projektowania. Dlatego, aby je zrozumieć, najlepiej przyjrzeć mu się nieco bliżej.

Cel: satysfakcja
Nastawienie na odczuwanie pozytywnych doznań przez osoby korzystające z produktów i systemów technologicznych to główna myśl, która przyświeca specjalistom user experience. Projektowanie użytecznych i satysfakcjonujących dla odbiorców serwisów ma zapewniać komfort w odbiorze. Ale nie tylko. UX kładzie szczególny nacisk na przyjemność i zadowolenie, jakie powinien czerpać użytkownik podczas korzystania z danego serwisu www, systemu czy każdej innej technologii wymagającej interfejsu. Tylko właściwie zaprojektowany, odpowiadający na potrzeby i zachęcający do interakcji system sprawia, że użytkownik będzie kojarzył go z pozytywnymi emocjami i odczuciami.

Zatem, aby zrozumieć UXD nie należy pytać czym jest, a co ma na celu taki rodzaj projektowania. Eteryczny i nieuchwytny wymiar pojęcia UX Design sprawia, że tylko wtedy można zrozumieć, czym zajmują się najbardziej pożądani designerzy.

O krok przed użytkownikiem
Często popełnianym błędem w definiowaniu UX Design jest sprowadzanie projektowania do ładnej, czytelnej grafiki. Nic bardziej mylnego. Proces ten zaczyna się dużo wcześniej i obejmuje zarówno wiedzę z zakresu wizualizacji przekazywanych informacji, jak i możliwości programistycznych oraz – często najtrudniejszego elementu – znajomości zachowań użytkowników. Dlatego też, specjaliści od UX Design to nie tylko programiści, a osoby, które potrafią wielorako analizować interakcje zachodzące między środowiskiem komputerowym a odbiorcami. Jednocześnie, muszą być zawsze o krok przed użytkownikiem, jego potrzebami, nawykami, intencjami i zachowaniami. I choć trudno o ustalenie scenariuszy, które sprawdzą się w stu procentach, to domeną doświadczonych projektantów jest szybkie wychwycenie i skorygowanie błędów.

Architektura informacji
Pracę projektantów user experience wiąże się z terminem architektury informacji, jako zjawiska podobnego do budowania budynków – tyle tylko, że tu na końcu procesu nie znajduje się nieruchomość, a produkt oparty o nowoczesne technologie. Niezmiennie jednak, aby mógł on powstać, najważniejsza jest informacja o tym: co, dla kogo, gdzie, dlaczego i jak. Tylko poprawna analiza danych i uzyskanie wyczerpujących informacji pozwoli stworzyć produkt w pełni atrakcyjny wizualnie, użyteczny i satysfakcjonujący użytkownika. I tak jak złożony jest proces budowy budynków o różnych przeznaczeniach, tak też złożonym procesem jest projektowanie systemów budzących emocje użytkowników, generujących pozytywne doświadczenia oraz odczucia, które sprawią, że odbiorca wraca z przyjemnością do korzystania z danych produktów i rozwiązań.

Tagi: ,