Rebranding warszawskiego dewelopera

Blog / Realizacje

SkyConcept

Realizacje

Lipiec 8, 2018


Klienci na rynku mieszkaniowym dokonują bardzo świadomych wyborów – nikt nie chce kupić kota w worku – szczególnie, że często są to inwestycje „na lata”. Tym bardziej deweloperzy muszą liczyć się z tym, że przy wysokich wymaganiach klientów i niemałej konkurencji, jednym z czynników wpływających na decyzje zakupowe odbiorców jest… wizerunek dewelopera! Dlatego też warszawska Ostoja Kampinos zmieniła się w Ostoję Development. A to była tylko jedna ze zmian, którą dla dewelopera przeprowadził zespół SkyConcept.

Dotychczas Klient komunikował się właśnie pod nazwą Ostoja Kampinos, co w dłuższej perspektywie komunikowania się marki budującej wciąż nowe inwestycje nie oddawało zakresu jej działalności i mogło mylnie pozycjonować ją w oczach potencjalnych klientów. Wspólnie z deweloperem, SkyConcept zdecydowało o zastąpieniu słowa „Kampinos” na „Development”, co jasno komunikuje czym zajmuje się firma. Jednocześnie, taka forma nazwy nie sugeruje jednej przestrzeni geograficznej, co miało miejsce w przypadku słowa „Kampinos”. Tym samym, to właśnie „Ostoja” stała się podstawą nazwy marki, i to tę część może swobodnie modyfikować deweloper, który oddaje w ręce klientów wciąż nowe inwestycje. Takim naturalnym następstwem jest nazwa Ostoja Babice, jaką nosi osiedle będące w trakcie sprzedaży.

To właśnie nazwa jest podstawowym elementem i wyróżnikiem marki. Często to właśnie ona sugeruje zakres działalności. W branży nieruchomości mieszkaniowych ma szczególne znaczenie, gdyż bywa nośnikiem tego, co chcemy powiedzieć Klientom, przekazuje główną ideę działalności dewelopera. Dlatego też pierwszym etapem prac SkyConcept z warszawską Ostoją Kampinos była zmiana nazwy marki, która buduje osiedla w okolicach Warszawy

Piotr Smagała, Business Development Manager, SkyConcept

Następnym, naturalnym etapem po zmianie nazwy był lifting logotypu. Pozostał element graficzny jakim jest drzewo, ponieważ oddaje charakter budowanych przez dewelopera osiedli. Zmienił się natomiast układ nazwy – jak i sama ona. Jak się okazało, to był dopiero początek wspólnych prac SkyConcept i dewelopera nad zmianami w zakresie prezentacji marki.

 

Nazwa jest bardzo często nośnikiem tego, co chcemy zakomunikować Klientom – przekazuje główną ideę działalności dewelopera

 

W maju 2018 roku zakończyliśmy prace nad nową stroną www.ostojadevelopment.pl. Eksperci SkyConcept odpowiadają za projekt i układ strony i zawartości merytorycznej. Strona została utrzymana w kolorach zielonym i białym. Po wprowadzonych zmianach potencjalni klienci mogą w prosty sposób przeanalizować ofertę dewelopera, znaleźć wszystkie potrzebne informacje i skontaktować się z przedstawicielami Ostoja Development.

Podążając za trendami na rynku i przede wszystkim potrzebami klientów, SkyConcept zaproponowało deweloperowi rozwiązanie marketingowe wykorzystujące nowoczesne technologie, które są obecnie jednym z motorów napędowych w branży nieruchomości. Tym sposobem powstała dla Ostoi Development specjalna aplikacja mobilna, którą deweloper może wykorzystywać podczas branżowych targów. Klienci mogą w niej obejrzeć oferty i zostawić swoje podstawowe dane kontaktowe z informacją o zainteresowaniu konkretnymi pozycjami z listy domów. Aplikacja ta przyniosła wymierne korzyści. Po targach deweloper miał 50 nowych kontaktów, a kilka z domów znalazło właścicieli.

Eksperci SkyConcept zaprojektowali i wykonali także wszystkie graficzne prace nad materiałami promocyjnymi firmy, takimi jak: ulotki, broszury, wizytówki czy katalogi. – Rebranding jest doskonałą okazją, żeby zakomunikować potencjalnym klientom, że nie stoimy w miejscu, rozwijamy się, jesteśmy nowoczesną firmą, która wie jak odpowiedzieć na potrzeby każdego konsumenta – mówi Jacek Gratkiewicz, Specjalista ds. strategii medialnych i wizerunku, SkyConcept. – Poza tym, dobrze przeprowadzony rebranding jest naturalną ewolucją w każdej firmie. W wielu przypadkach nie tylko odświeża i poprawia wizerunek, ale ma motywujący wpływ na samą firmę i wprowadza nową energię wśród pracowników – twierdzi Jacek Gratkiewicz.