Rzeczywistość rozszerzona w nieruchomościach

Blog / Inspiracje

Michał Klimorowski

Inspiracje

Wrzesień 18, 2013


Niniejszym artykułem chcemy zaprosić Państwa na swoistą podróż w zupełnie nowym wymiarze, gdzie świat rzeczywisty potrafi łączyć się ze światem wirtualnym, elektronicznym

Rzeczywistość rozszerzona (ang. Augmented Reality) to ogólnie rzecz biorąc naniesienie na widoczne rzeczywiste przedmioty i obszary różnych dodatkowych informacji. Oczywiście ludzkie oko nie jest w stanie wyświetlić „ot tak” takiego wirtualnego obrazu, dlatego potrzebujemy do tego dodatkowych ekranów. Idealnie sprawdzają się w tej dziedzinie wchodzące na rynek wszelkiego rodzaju okulary multimedialne z Google Glass na czele. Innymi urządzaniami świetnie radzącymi sobie z technologią rzeczywistości rozszerzonej są smartfony i tablety –zazwyczaj wykorzystuje się obraz z kamery, na który nałożona jest – generowana w czasie rzeczywistym – grafika 3D. Rzeczywistość rozszerzona daje nam w zasadzie nieskończony wachlarz zastosowań zarówno jako element prezentacyjny, marketingowy czy rozrywkowy. W dalszej części artykułu przedstawimy Państwu możliwość zaprezentowania wizualizacji 3D inwestycji z wykorzystaniem technologii AR.
Google Glasses za pomocą wbudowanego ekranu krystalicznego potrafią wyświetlać określone informacje na tle rzeczywistego krajobrazu.am2-1024x660-2

Wizualizacja 3D
Krok pierwszy sprowadza się do wykonania wizualizacji wskazanej inwestycji. Jeśli akurat nie dysponujemy gotową wizualizacją, należy taką przygotować. Będzie można ją następnie wykorzystać nie tylko w tworzonej aplikacji AR, ale i innych kanałach marketingowych.

Aplikacja mobilna
Technologia AR wymaga wsparcia w postaci odpowiedniej aplikacji. Samo włączenie kamery np. w iPadzie pozwoli co najwyżej na zrobienie zdjęcia czy nagranie filmu, natomiast żeby wydobyć dodatkowe funkcjonalności konieczne jest zainstalowanie specjalnie stworzonej dedykowanej aplikacji mobilnej.W aplikacji zostaje umieszczona wizualizacja 3D inwestycji z wykorzystaniem współrzędnych GPS, a także żyroskopu. Dzięki temu, otrzymamy pełny obraz 360 stopni na ekranie urządzenia.

Kamera start
Po uruchomieniu aplikacji system automatycznie wczyta wizualizację inwestycji i będzie próbował ją wyświetlić w odpowiednim miejscu na ekranie iPada. W zależności od naszego położenia i tego, jak trzymamy urządzenie, będziemy mogli zobaczyć umiejscowioną w realnym świecie wizualizację 3D inwestycji.
W zależności od wybranych funkcjonalności aplikacji będziemy mogli:zobaczyć obiekt umieszczony w realnym świecie wpasowany w puste miejsce lub zastępujący inny obiekt, zrobić sobie zdjęcie na tle inwestycji, poruszając się wokół obiektu obejść go i zobaczyć z każdej strony, wyświetlić dodatkowe informacje o budynku np. informacje o dostępnych powierzchniach, itp.Włączenie kamery powoduje, że cały czas w tle widać otaczający wizualizację realny świat: ruch uliczny, sąsiednie istniejące obiekty i elementy otoczenia.

Integracja z systemami
Aplikacja nie musi ograniczać się tylko do warstwy wizualnej i prezentacyjnej.

Za pomocą integracji z istniejącymi systemami bazodanowymi jest możliwość publikacji dowolnych danych informacyjnych, opisów, zdjęć, itp. w czasie rzeczywistym. W zależności od dostępnych funkcjonalności i charakteru prezentowanej inwestycji, aplikacja może być np. wzbogacona o wyszukiwarkę dostępnej powierzchni, zawierać aktualne dane kontaktowe do agenta czy linki i odnośniki do zewnętrznych adresów URL.Zespół IT, SkyConcept