Rzeczywistość zaprojektowana wirtualnie

Blog / Inspiracje

Nicoletta Szymańska

Inspiracje

Czerwiec 14, 2016


Rzeczywistość wirtualna jest światem nieskrępowanej fantazji, a web design to nieograniczone pole do działania, które pozwala tworzyć zupełnie nową jakość rozwiązań dla odbiorców w Internecie. Skoro zatem możliwości są nieskończone – im bystrzejszy i trzeźwiejszy umysł, tym wspanialsze będzie snuł fantazje – także w kwestii e- marketingu nieruchomości.

3

Wymyślanie i rysowanie grafik przyciągających wzrok, działających na sferę pamięci to część pracy grafika projektanta. Wobec stale rosnącej konkurencji rynkowej nieoznakowany produkt, bez wyrazistej charakterystyki wizualnej, spotyka marny los. Kupujący nie wierzy w anonimową rzecz czy niespersonalizowaną usługę. Obecnie, wielu z nas tuż po przebudzeniu sięga po puszkę ulubionej kawy sygnowaną określonym symbolem, a takich „ometkowanych” przedmiotów spotykamy codziennie bardzo wiele. Warunkiem zdobycia miejsca na rynku – i utrzymania go – jest dobrze opracowany znak identyfikacyjny. Strona internetowa pełni właśnie rolę takiego kodu, spersonalizowanej wizytówki, tyle że wirtualnej. Definiując usługi, produkty i profil firmy, uwypukla jej atuty i osiągnięcia, z którymi identyfikuje się odbiorca. Implikuje także szanse na zauważenie i zatrzymanie miejsca w świadomości konsumenta.

PR Maker
Obecnie, ponad 80% polskich firm posiada własne strony internetowe. Pozostałe komunikują treści przez Facebook, Instagram, Twitter zapominając o tym, że media społecznościowe posiadają ograniczenia. Nie wszystko można zrobić na Facebooku, bo przecież nie jesteśmy u siebie, a jedynie odgrywamy rolę gości, którzy muszą podporządkować się zasadom portalu. Pytanie tylko, po co mamy być gośćmi, kiedy to my możemy gościć innych u siebie? Do dyspozycji firm są specjaliści wykonujący spersonalizowane witryny marek, nowoczesne oprogramowania, a ponadto cały szereg narzędzi CMS-owych, które uporządkują życie naszej strony. I nawet jeśli świat aplikacji i narzędzi kreacyjnych postrzegamy jako skomplikowany, to warto zaryzykować i korzystać ze zdobyczy technologicznych z pomocą specjalistów – choćby po to, żeby później napić się szampana. Nowe metody autokreacji i promocji online, do których zaliczamy autorską witrynę www wymagają od potencjalnego użytkownika pewnego otwarcia, przeniesienia orientacji z ery PC do post-PC – analogicznie do tego, jak zmienił się czas i kontekst strategii marketingowych. System Google Adwords i banery dedykowane nieruchomościom, podobnie jak inne wizualne formy publicity: wideo 360, vlog, live streaming, krótkie i kreatywne filmy produktowe, są po prostu przyszłością reklamy.

1

Mniej znaczy więcej
Minimalizm nie jest już domeną jedynie sztuki. Z artystycznej spekulacji stał się on stosunkiem do życia, sposobem myślenia, podejściem do pracy, modnym ostatnio stylem w architekturze, designie i projektowaniu stron www. Zgodnie z zasadą KISS (Keep it simple. Stupid! – Zachowaj prostotę. Głuptasie!), dobra wirtualna wizytówka to taka, która zatrzymuje odwiedzającego, jest czytelna i nieskomplikowana w obsłudze. W tym przypadku prosta forma www nie opisuje jedynie idei – ona staje się konkretną marką z wyraźną, a nie mętną twarzą! Jednocześnie, nie tylko mówi o celu, ale go dokładnie pokazuje. W projektowaniu, również stron internetowych, ograniczenie użytych środków maksymalizuje efekt oddziaływania. Przekaz wyrażony za pomocą nieskomplikowanej formy informuje odbiorców o jasno sprecyzowanych priorytetach. W ten sposób wysłana wirtualnie wiadomość pozostaje w świadomości konsumentów na długo.

W Sieci można spotkać mnóstwo stron, którym brakuje jasno zdefiniowanego charakteru, nie wychodzą poza utarte schematy. Niekonwencjonalny, ale też uproszczony i użyteczny layout, właściwy dobór elementów audiowizualnych, odpowiednie rozmieszczenie treści to elementy niezwykle istotne dla odbioru. Konsekwentnie dobrane tworzą mieszankę idealną. Przyciągają uwagę, dzięki nim firma wysyła na zewnątrz jasny komunikat o niepowtarzalności marki, której strona www jest odbiciem.Wiele inspiracji można już teraz znaleźć w samej Sieci na stronach, które promują kreatywne rozwiązania i innowacyjne podejście w Internecie Jedne z najlepszych galerii www będące źródłem inspiracji to:

Projektowanie zorientowane na użytkownika
Widać tendencje wykorzystywania w procesie projektowania stron specjalistów zajmujących się usability – twierdzi Michał Pogorzelski w ostatnim raporcie „O projektowaniu www” (interaktywne.com). Wciąż jednak dużo do życzenia pozostawia sposób wykonania stron w detalach, a one właśnie są istotnym elementem składającym się na funkcjonalność strony – dodaje Pogorzelski. Warto pamiętać, że witryny należy projektować głównie z myślą o użytkownikach, czyli zgodnie z ideą usercentered design. Często strony www, podobnie jak aplikacje są tworzone do celów biznesowych i wyłącznie dla specjalistów. W UCD interfejsy są budowane z punktu widzenia przeciętnego użytkownika Internetu w oparciu o to, jak je rozumie i z nich korzysta. Zamiast nakłaniać odbiorcę do zmiany przyzwyczajeń aplikacja zbudowana zgodnie z założeniami usercentered design wspiera istniejące już zachowania i postawy. UCD oferuje bardziej efektywne, satysfakcjonujące i przyjazne doświadczenia użytkownikom, którzy przyczyniają się do wzrostu sprzedaży, przy okazji budując pozytywny wizerunek firmy.
Proste, zrozumiałe i dostępne dla jak najszerszej grupy odbiorców strony mają szeroki zasięg oddziaływania i są również wyrazem dbałości o Klienta. Pojęcie usercentered design kojarzone z hasłem tworzenia stron internetowych może być kluczem, ale nie gwarantem sukcesu. To od nas zależy, w jaki sposób wykorzystamy ten potencjał i jaką wartość dodamy od siebie.

2

Ocean możliwości
Nowoczesna szata graficzna to zaraz obok contentu  jeden z najważniejszych elementów strony internetowej. Autorska witryna charakteryzująca się określonym stylem, starannie dobranym środkiem wyrazu, odpowiednio dopasowanymi kolorami, nienachalną kompozycją, która harmonizuje z całościową koncepcją projektu jest siedmiomilowym krokiem do sukcesu. Od 2015 roku silnymi trendami graficznymi w web designie są panoramiczne obrazki zamiast tekstu, a także umieszczanie na stronach www wideo, stosowanie wielkich liter, minimalistycznej, prostej formy. Wszystko to prowadzi nas do świata nieskrępowanej kreacji i z pewnością oddala od nijakich stron projektowanych na szablonach.

Możliwości dzisiejszych narzędzi internetowych, web designu i contentu pozostają nadal niewykorzystane, gdyż język Sieci wciąż się powiększa. Strony internetowe są bezsprzecznie jednym z najważniejszych elementów autokreacji – zwłaszcza w biznesie – i poza przekazem face to face pewnie też najskuteczniejszym. Razem ze zdobyczami nowych technologii spoglądamy w przyszłość wypatrując świeżych obszarów działań, materii kreatywnej, czegoś co można niezmiennie eksplorować i poszerzać. Sieć podobnie jak Wszechświat może nie mieć końca, więc tkwiący w niej potencjał jest niewyczerpany podobnie jak energia Słońca – przynajmniej na razie.