Saski360 – multimedialna prezentacja nieistniejących zabudowań

Blog / Realizacje

Dominika Mrowińska-Bolka

Realizacje

Wrzesień 16, 2014


Jak mógłby wyglądać krajobraz Warszawy, gdyby pojawił się w nim dawny symbol przedwojennej stolicy – Pałac Saski? Projekt Saski360 odpowiada na to pytanie i pozwala zobaczyć zburzony kompleks pałacowy na jego dawnym miejscu

Saski360 to stworzona z wykorzystaniem nowoczesnych technik interaktywna aplikacja multimedialna, która ma na celu pokazanie nieistniejącego obecnie Pałacu Saskiego w kontekście współczesnej architektury Warszawy. Rekonstrukcja zabytków budzi wiele kontrowersji – w debatach publicznych powraca pytanie nie tylko o pełnione przez nie funkcje, ale też o ich dopasowanie architektury w dawnym kształcie do nowoczesnego otoczenia. Naprzeciw próbom wyobrażeń zabytkowych budowli wychodzą technologie, dzięki którym można zobaczyć umieszczone w tkance miejskiej obiekty znane tylko ze starych zdjęć. Saski360 to projekt, który doskonale pokazuje możliwości wizualizacji 3D. Zobacz Pałac Saski

Od zdjęć do uruchomienia platformy
Praca nad projektem polegała na kilkuetapowych działaniach. Do stworzenia panoram 360 stopni niezbędne były wysokiej jakości realistyczne zdjęcia Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz okolicznych zabudowań. Fotografie wykonano zarówno z perspektywy stacjonarnej, jak i z wykorzystaniem drona – bezzałogowego statku powietrznego. Zdjęcia poddane następnie retuszowi, były podstawą do umieszczenia na nich wizualizacji budynków. Wszystkie stworzone wirtualnie budynki zostały przygotowane na podstawie istniejącej koncepcji architektonicznej zaproponowanej przez pracownię PBPA Projekt pod kierownictwem architekta Adama Wagnera. Dzięki temu, gotowe wizualizacje to nieprzypadkowe modele kompleksu budynków, a projekty powstałe według ścisłych wytycznych planów. Stworzone modele 3D przedstawiają kompletną zabudowę, czyli dominujący w kompleksie Pałac Saski, a także Pałac Brühla oraz kamienice przy ul. Królewskiej. Wizualizacje wstawione w wyretuszowane fotografie, które składają się na panoramę, stanowiły podstawę do stworzenia interaktywnej aplikacji.


Saski360
Zrealizowany projekt można zobaczyć na stronie internetowej saski360.pl, gdzie znajdują się multimedia pozwalające na wirtualny spacer i obejrzenie okolic Placu Piłsudskiego w Warszawie, na którym wznosi się zrekonstruowany Pałac Saski wraz z Pałacem Brühla i kamienicami przy ul. Królewskiej. Fotorealistyczne wizualizacje sąsiadują z istniejącymi budynkami, m.in. zabytkowym pałacem, w którym mieści się Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, nowoczesnym szklanym biurowcem czy zabudowaniami ciągnącymi się wzdłuż Traktu Królewskiego.

1
4
5
6

Możliwości 3D dla nieruchomości
Stworzona przez SkyConcept platforma daje możliwość dokładnego sprawdzenia, jak może wyglądać jeden z najbardziej reprezentacyjnych placów w mieście, gdyby w jego zachodniej ścianie pojawiły się dawne zabudowania. Wizualizacje stają się tym samym odpowiedzią na potrzeby prezentacji elementów otoczenia – dzięki temu nie trzeba sobie wyobrażać, a można zobaczyć. Atrakcyjne zdjęcia połączone z wysokiej jakości renderami sprawiają, że nieistniejący pałac naturalnie wpisuje się w otoczenie i trudno odróżnić w tej zabudowie część obiektów, które są naniesione na obraz w sposób graficzny.
Rozwiązaniem ciekawym wizualnie jest także pokazanie obiektów za pomocą panoramy pozwalającej na obrót 360 stopni, z możliwością przybliżenia i oddalania perspektywy. Taki sposób prezentacji daje pełen ogląd obiektu i otoczenia, z uwzględnieniem poszczególnych elementów. Ponadto, zastosowane przy tworzeniu panoramy narzędzia pozwalają oznaczać wybrane szczegóły, załączać dodatkowe informacje, np. w chmurkach czy nanosić na panoramę inne elementy graficzne.
Zastosowane przy projekcie rozwiązania prezentacji wizualnej posiadają charakter informacyjny, jednak dołożyliśmy wszelkich starań, aby Saski360 był również atrakcyjny pod względem wizualnym i estetycznym. Mamy nadzieję, że to się nam udało!

2
3-2

Zapytaj nas o dedykowaną ofertę dla Twojej inwestycji

Tagi: