Space in 180, czyli lot do stratosfery z Karolem

Blog / Wydarzenia

Magdalena Chwedoruk

Wydarzenia

Wrzesień 26, 2016


Już tylko miesiąc dzieli nas od niezwykłego wydarzenia. 22 października wraz z 16-letnim pasjonatem elektroniki i robotyki wyślemy do stratosfery sondę badawczą. Podczas lotu urządzenie przeprowadzi interesujące pomiary, a zamontowane na pokładzie kamery nagrają wysokiej jakości film panoramiczny przedstawiający krzywiznę Ziemi

02_Front-v2

Pomysłodawcą projektu o nazwie Space in 180 jest nastoletni mieszkaniec Swarzędza – Karol Wojsław. Twórca przedsięwzięcia postanowił skonstruować amatorską sondę badawczą i wysłać ją na wysokość około 30 km za pomocą balonu meteorologicznego, napełnionego helem. Na pokładzie autorskiego urządzenia znajdą się specjalne narzędzia pomiarowe, które przeprowadzą szereg badań dotyczących m.in.: stężenia ozonu, wpływu wysokości na zmianę czystości powietrza, wydajności ogniw fotowoltaicznych w stratosferze oraz temperatury i ciśnienia powietrza. Podczas lotu zostanie nakręcony również film ukazujący panoramiczny obraz kuli ziemskiej.

Zgodnie z obliczeniami Karola, lot potrwa około 2 godzin. Po osiągnięciu właściwej wysokości balon eksploduje, a podczepiona do niego sonda badawcza zacznie spadać na specjalnym spadochronie, wysyłając jednocześnie dane o swoim położeniu. Po zakończeniu całej misji urządzenie zostanie odszukane, a zgromadzone za jego pomocą dane przeanalizowane i opublikowane w Internecie.

Młody naukowiec zorganizował niezwykle udaną kampanię crowdfundingową, dzięki której zdobył fundusze niezbędne do realizacji projektu. Z pomocą darczyńców udało się w krótkim czasie zgromadzić potrzebną kwotę, co znacznie przyspieszyło start całego projektu. Wydarzenie będzie miało miejsce 22 października na Stadionie Miejskim w Murowanej Goślinie (niedaleko Poznania).

Podsumowaniem przedsięwzięcia będą zrealizowane przez SkyConcept filmy, w których nie tylko zaprezentujemy wyniki badań zgromadzonych przez sondę, ale także przedstawimy kulisy powstawania projektu i relację z całego wydarzenia. Jako Partner wydarzenia będziemy na bieżąco informować o ostatnich przygotowaniach do wielkiego startu i już w październiku widzimy się w Murowanej Goślinie.