Timelapse i streaming. Inwestycja klatka po klatce czy ciągły podgląd?

Blog / Inspiracje

Dominika Mrowińska-Bolka

Inspiracje

Luty 6, 2015


Budowa inwestycji to proces długotrwały, a tym samym trudny do kompleksowego utrwalenia. Dwie techniki wychodzą naprzeciw tej potrzebie. Timelapse i streaming pozwalają zarówno w kilkadziesiąt sekund zobaczyć czasochłonny przebieg wznoszenia nieruchomości, jak i mieć stały podgląd na miejsce budowy.

Seria ujęć
Technika timelapse polega na wykonaniu w regularnych odstępach czasu serii zdjęć, a następnie połączeniu ich w płynną animację w przyspieszonym tempie. W zależności od procesu, który ma zostać utrwalony, należy ustalić odpowiedni odstęp między wykonywaniem kolejnych fotografii. W przypadku utrwalania budowy nieruchomości, realizacja zdjęć zajmuje tyle czasu ile budowa inwestycji – a nawet dłużej. Wykonywanie fotografii powinno rozpocząć się jeszcze przed pierwszymi pracami budowalnymi, gdyż tylko wtedy można pokazać cały proces w sposób kompleksowy.

Transmisja na żywo
Streaming to rodzaj przesyłu danych, który pozwala na strumieniowe dostarczanie dźwięku i obrazu do użytkowników. Ten rodzaj mediów daje możliwość udostępnienia widoku na żywo szerokiemu gronu odbiorców, którzy całą dobę mogą śledzić przebieg budowy. Uruchomienie podglądu jest możliwe za pośrednictwem prywatnego serwera bądź przez ogólnodostępny kanał na portalu Youtube.pl. Kamera umieszczona w okolicach inwestycji wymaga stałego podłączenia do Internetu i odpowiedniego programu. Jedynie prawidłowe ustawienia i dobranie właściwego sprzętu pozwoli ustrzec się od zakłóceń podczas przesyłu danych.

Sprzęt dedykowany Twojej inwestycji
Do wykonania ujęć z budowy inwestycji należy dokładnie dobrać sprzęt, który będzie spełniał kilka wymogów. Przede wszystkim kamera musi umożliwiać robienie fotografii przy zmiennych warunkach atmosferycznych – zdjęcia realizowane są codziennie czasem przez kilka lat.
W zależności od przewidywanego czasu trwania budowy wybierany jest sprzęt, który zostaje zamontowany w bezpośrednim sąsiedztwie powstającej inwestycji. Miejsce montażu uwarunkowane jest możliwością uchwycenia w kadrze całego obszaru budowy. Kamera bywa umieszczona na specjalnie przeznaczonym do tego celu maszcie albo słupie. Z powodzeniem może być też ulokowana na ścianie sąsiadującego budynku – ważne by montaż był na tyle stabilny, żeby sprzęt nie ulegał przesunięciom. Nawet najmniejsza zmiana kadru negatywnie wpływa na ostateczny efekt.

W przypadku inwestycji, których rozmiary mogą nie mieścić się w kadrze, jak np. wieżowce, do wykonania filmu poklatkowego montowana jest kamera posiadająca możliwość poruszania się i wykonywania kilku ujęć pozwalających w procesie postprodukcji na całościowe pokazanie obiektu. Wiąże się to bezpośrednio z odpowiednią konfiguracją, której podlega każdy sprzęt przed rozpoczęciem działania. Dobierana jest częstotliwość robienia zdjęć, ewentualne wykonywanie ujęć w kilku pozycjach kamery, a także ustawienia podglądu „na żywo” przebiegu budowy.

Elektroniczna niania na budowie
Sprzęt montowany na miejscu budowy posiada bardzo istotną funkcjonalność monitorowania powstającej nieruchomości bez ograniczeń czasowych – 24 godziny przez 7 dni w tygodniu. Inwestor może dzięki temu przy użyciu komputera lub tabletu zobaczyć o każdej porze co dzieje się w miejscu budowy. Realizatorzy zaś mają podgląd pozwalający kontrolować działanie kamery.
Niezbędny w miejscu montażu jest dostęp do Sieci stacjonarnej lub mobilnej oraz do instalacji elektrycznej zabezpieczonej przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi – przez cały czas działania kamera musi być podłączona do prądu.

Każda inwestycja wymaga zakupienia nowego sprzętu, dającego gwarancję sprawności i jakości wykonywanych zdjęć. Kamery, które działają kilka lat rejestrując proces budowy nie nadają się do ponownego wykorzystania w kolejnym miejscu. Wynika to przede wszystkim ze zmiennych potrzeb, jakie generuje każda inwestycja oraz ze stopnia zużycia sprzętu, który jest tak intensywnie wykorzystywany przez długi czas.Michał Szymaszek, SkyConcept

Timelapse czy streaming?
Jakie korzyści płyną z uruchomienia w miejscu budowy kamery, która pozwoli na wykonanie filmu poklatkowego oraz na streaming – odpowiedź jest bardzo prosta. W dużej mierze już została udzielona powyżej. Jedyne co można dodać, to fakt, że timelapse to nie tylko film dokumentujący powstawanie inwestycji, a doskonały pomysł na spot promocyjny.
Czy należy pytać, która z technik jest atrakcyjniejsza dla dewelopera? Na szczęście między filmem poklatkowym a streamingiem nie trzeba wybierać. Obie techniki mogą działać równolegle, nie kolidując ze sobą. Dzięki temu przez cały proces budowy możliwy jest podgląd na żywo, a po jego zakończeniu z zebranego materiału można stworzyć video o różnym charakterze: dokumentującym powstawanie oraz promocyjnym.