Warszawskie Stare Miasto i Park Fontann

Blog / Inspiracje

Mateusz Sołtysiak

Inspiracje

Wrzesień 22, 2014


Warszawskie Stare Miasto – wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO jako zabytek – swój dzisiejszy wygląd zawdzięcza powojennej odbudowie. To jedyna w skali świata dzielnica zabytkowa, która została w pełni zrekonstruowana po zniszczeniach, jakie poniosła w trakcie II wojny światowej. Wtedy to 90% budynków tej części miasta legło w gruzach. Przez wiele lat po 1944 roku trwały prace nad odbudową kamienic, których dzisiejsze fasady odwzorowują fragmenty ich pierwotnego wyglądu.

Panorama lotnicza prezentuje widok znad Placu Zamkowego, który jest jednym z krańców Traktu Królewskiego. Jednocześnie, plac otwiera Stare Miasto od strony Krakowskiego Przedmieścia. Roztacza się stąd widok na zrekonstruowany i otwarty dla zwiedzających w roku 1984 Zamek Królewski, który pełni obecnie funkcje muzealne. Tuż obok niego, w bezpośrednim sąsiedztwie trasy W-Z widać Pałac pod Blachą. W odbudowanym po spaleniu podczas wojny budynku odbywają się zajęcia o charakterze kulturalno-edukacyjnym, a także dostępne są dla zwiedzających stałe ekspozycje, w tym apartament księcia Józefa Poniatowskiego.

W centralnym punkcie Placu Zamkowego znajduje się Kolumna Zygmunta III Wazy – jeden z najstarszych pomników i jednocześnie najbardziej rozpoznawalnych elementów krajobrazu warszawskiego Starego Miasta. Monument stoi bezpośrednio przy otwarciu ulicy Podwale, otaczającej Stare Miasto od strony zachodniej. Na wschód od linii ulicy Podwale można zobaczyć m.in. Bazylikę Archikatedralną pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela i Kościół św. Marcina. W bliskim sąsiedztwie Placu Zamkowego od strony ulicy Krakowskie Przedmieście znajduje się ośrodek warszawskiego duszpasterstwa akademickiego, Kościół pw. św. Anny. Panorama pozwala także zobaczyć otaczający Stare Miasto krajobraz, w tym zabudowania dzielnicy Praga, most Śląsko-Dąbrowski, trasę W-Z, Stadion Narodowy czy jeden z najstarszych drapaczy chmur w Warszawie – biurowiec Intraco.

W okolicach Starego Miasta wykonaliśmy panoramę, która pozwala zobaczyć znajdujący się w pobliżu Podzamcza Multimedialny Park Fontann. Kompleks czterech fontann otwarto na Skwerze 1 Dywizji Pancernej WP w maju 2011 roku. Od tego czasu w sezonie od maja do września można podziwiać 30-minutowe pokazy multimedialne „woda-światło-dźwięk”. Panorama lotnicza pokazuje układ fontann oraz zabudowania Nowego i Starego Miasta, a także widok na Wybrzeże Gdyńskie.

Tagi: ,