Wizualizacje w branży nieruchomości

Blog / Baza Wiedzy

Dominika Mrowińska-Bolka

Baza Wiedzy

Sierpień 10, 2015


Czasy, w których decyzje o wynajęciu czy zakupie nieruchomości były podejmowane na podstawie planów architektonicznych albo misternie tworzonych makiet, są już zdecydowanie przeszłością. Obecnie wręcz nieodłącznym elementem każdej oferty jest wizualizacja obiektu, która odgrywa istotną rolę w jego promocji i dotarciu do klientów. 

Potencjał reklamowy
Dane techniczne i odpowiedź na potrzeby firmy są niewątpliwie najważniejsze w procesie wynajmowania czy zakupu nieruchomości. Nie da się jednak ukryć, że wygląd budynku może być przysłowiową „kropką nad i” podczas podejmowania decyzji przez klienta. Mając do dyspozycji tak duże możliwości prezentacyjne, jakie dają fotorealistyczne wizualizacje, już na etapie wstępnych rozmów można dany obiekt po prostu pokazać – nawet jeśli jeszcze nie istnieje. Dzisiejsze możliwości graficzne pozwalają na wykonane wirtualnych modelów tak dobrej jakości, że trudno je odróżnić od fotografii. Możliwość prezentacji wielu detali, które sprawiają, że obiekt wygląda jak istniejący już budynek, zdecydowanie zwiększa potencjał reklamowy i jest ogromną zaletą materiałów marketingowych. Na długi czas przed oddaniem budynku do użytku można w całości zaprezentować bryłę, ale też wnętrze obiektu. Dla potencjalnych klientów oferta wzbogacona o tego typu materiały reklamowe jest atrakcyjniejsza niż jedynie dane techniczne i plan pięter. W świadomości klienta pozostaje konkretny obraz a nie same liczby.

Na wiele sposobów
Istnieje szeroka gama możliwości prezentacyjnych wykorzystujących wizualizacje. Obraz może m.in. zostać w całości stworzony w programie graficznym. Wtedy zarówno niewybudowany jeszcze obiekt, jak i jego otoczenie: drobna architektura, zieleń, postaci ludzkie – zostają ujęte w sposób fotorealistyczny. Przy tego typu wizualizacjach należy bacznie przyjrzeć się elementom, które otaczają budynek, gdyż ich zgodność z rzeczywistością odgrywa ogromną rolę w budowaniu realizmu takiej prezentacji. Błędy grafików potrafią sprawić, że zaburzone są np. proporcje poszczególnych elementów, co znacznie wpływa na odbiór i ostateczny efekt materiałów promocyjnych.

Stworzony w programie graficznym trójwymiarowy obiekt można także wstawić w fotografię. W ten sposób nieistniejący jeszcze budynek znajdzie się w docelowym otoczeniu. Taki rodzaj prezentacji sprawdza się zwłaszcza, gdy chcemy pokazać możliwą zabudowę wybranego obszaru, np. terenu inwestycyjnego. Wizualizacje tego typu wymagają jednak poza stworzonym przez grafika modelem budynku, także odpowiednio wykonanego i przygotowanego zdjęcia. Aby w pełni pokazać otoczenie najtrafniejsze jest użycie zdjęć lotniczych, które dają możliwość prezentacji otoczenia w szerokiej perspektywie.

Wizualizacja centrum logistycznego Amazon Wrocław
Wizualizacja biurowca Domaniewska Office HUB na warszawskim Mokotowie
Wizualizacja centrum logistycznego, wstawiona w zdjęcie terenu inwestycyjnego

Wizualizacje można także wykorzystać do stworzenia pełnej prezentacji oferty w postaci panoram 360 stopni. W lotniczych bądź stacjonarnych zdjęciach złożonych w interaktywną panoramę umieszczony zostaje model budynku, który można zobaczyć w realnym otoczeniu. Wysokiej jakości wizualizacje sprawiają, że wirtualnie istniejący budynek jest trudny do odróżnienia od pozostałych zabudowań. Taki rodzaj prezentacji pozwala pokazać również, jak obiekt architektoniczny komponuje się z otoczeniem, a dodatkowe funkcjonalności panoramy dają możliwość wzbogacenia jej o informacje o budynku czy otoczeniu.

Pokazanie wnętrza obiektu i wykonane np. wirtualnej wycieczki po nieistniejącym jeszcze budynku to także jedna z możliwości, jakie dają wizualizacje. Forma takiej prezentacji jest zawsze interesująca dla potencjalnych najemców powierzchni biurowych, dla których wystrój wnętrza jest często istotnym elementem mającym wpływ na decyzje o wynajmie.

Wykorzystaj na 100%
Dobrej jakości wizualizacje mogą służyć do prezentacji obiektu architektonicznego wieloma kanałami dystrybucji. Zanim powstaną pierwsze zdjęcia obiektu oddanego do użytku można pokazać go na stronie internetowej, a także w różnego rodzaju publikacjach offline. Potencjalni klienci mogą w ten sposób poznać wygląd budynku, dostrzec jego walory, ocenić i być może zainteresować się nim inwestycyjnie. Modele 3d budynków są materiałem marketingowym, który sprawdza się niemalże w każdym momencie prezentacji budynku. Niemalże – bo po oddaniu go do użytku zdjęcia w całości je zastępują. Jednak zanim to nastąpi rusza machina sprzedażowa, która ma z najlepszej strony zaprezentować obiekt szerokiemu gronu odbiorców. Warto w tym czasie zaistnieć w świadomości potencjalnych klientów dzięki dobrze wykonanym wirtualnym modelom obiektu.

Zobacz projekty wykorzystujące wizualizacje nieruchomości