Zdjęcia lotnicze to nowa perspektywa

Blog / Baza Wiedzy

Michał Szymaszek

Baza Wiedzy

Marzec 5, 2014


W ostatnich latach marketing nieruchomości przechodzi prawdziwy rozkwit. Wraz z rozwojem technologii zmieniają się oczekiwania klienta co do materiałów promocyjnych dla swoich inwestycji. Standardowe zdjęcia budynków wykonane z poziomu gruntu zastępują przede wszystkim zdjęcia lotnicze.


Czas na zmianę perspektywy

Sama fotografia lotnicza znacząco ewoluowała na przestrzeni ostatnich 10 lat. Zamiast bardzo ogólnych ujęć z dużych wysokości, robionych z pokładów samolotów i helikopterów, bardziej istotną kwestią stało się uchwycenie szczegółów nieruchomości. Zmianę jakości przyniosły zdalnie sterowane, bezzałogowe statki powietrzne tzw. drony.
Trzy kroki do idealnego zdjęcia lotniczego
Wykonanie idealnego zdjęcia lotniczego wymaga wielu godzin skrupulatnych przygotowań. Aby zagwarantować najwyższą jakość produkcji należy przejść przez jej 3 główne etapy:

 1. Planowanie
 2. Produkcję
 3. Postprodukcję

Na każdym etapie realizacji istotne są inne czynniki i nie może być mowy o pominięciu bądź zlekceważeniu, któregokolwiek z nich. Zdjęcie reklamowe nie uznaje półśrodków – musi być idealne.

Przykładowe zdjęcie lotnicze wykonane naszym dronem

Przygotowanie planu zdjęciowego

Planowanie jest bardzo ważnym etapem, w którym rodzi się sama koncepcja zdjęcia.
Zaczyna się od spotkania z klientem, na którym należy określić wszystkie podstawowe kwestie jak np. rodzaj budynku, jego lokalizację, słabe oraz mocne strony, a także specjalne życzenia co do przyszłego materiału. Na podstawie sporządzonego briefu przygotowuje się:

 • Specyfikację techniczną – czyli zbiór wszystkich najważniejszych ustaleń dotyczących danego zlecenia.
 • Harmonogram produkcji – plan pracy uwzględniający czas potrzebny na wykonanie i obróbkę zdjęć.

Na tym etapie warto podkreślić istotną funkcję doradczą jaką spełnia producent zdjęcia lotniczego. Klienta interesuje efekt, a rolą agencji jest zaproponowanie konkretnych rozwiązań i możliwości. Przy ustalaniu harmonogramu należy wziąć również pod uwagę różnego rodzaju kwestie formalne, konieczne do przeprowadzenia lotów, m.in. pozwolenia w przypadku lokalizacji objętych np. Strefą Kontrolowania Lotniska.
Nowoczesne studio fotografii lotniczej w plenerze
Produkcja jest procentowo najkrótszym etapem realizacji zdjęć lotniczych. Od niego jednak zależy najwięcej. Oprócz starannej realizacji uzgodnionych wcześniej założeń, najistotniejszą kwestią produkcji jest sam warsztat agencji, czyli doświadczenie zespołu, sprzęt oraz odrobina szczęścia.

 • Profesjonalna ekipa – wykonawcą zdjęcia lotniczego oraz operatorem sprzętu fotograficznego jest zawodowy fotograf. Należy również pamiętać o doświadczonym pilocie, odpowiadającym za obsługę samego drona. Współpraca tych dwóch osób ma kolosalne znaczenie dla ostatecznego efektu.
 • Najwyższej klasy sprzęt – do wykonania profesjonalnych zdjęć lotniczych wykorzystywany jest bezzałogowy statek latający oraz profesjonalny aparat fotograficzny, np. lustrzanka, lub kamera. Wykonanie właściwych ujęć jest możliwe dzięki funkcji livewiew – podglądu na żywo. Pozwala ona w trybie rzeczywistym śledzić obraz z aparatu. Sygnał podglądu transmitowany jest do specjalnych „wirtualnych gogli” lub na monitory czy telewizory. Dzięki temu fotograf ma bezpośrednią kontrolę nad dobieranymi ujęciami.
 • Słoneczny dzień zdjęciowy – czyli odrobina szczęścia, któremu można lekko pomóc. Zdjęcie lotnicze nie ma charakteru studyjnego, a więc ważne jest monitorowanie pogody, ponieważ to ona w dużej mierze determinuje możliwość wykonywania ujęć lotniczych. W tym celu używa się profesjonalnych portali meteorologicznych jak Meteo (ICM). Światło słoneczne uatrakcyjnia fotografowany obiekt, co bezpośrednio wpływa na jakość całego zdjęcia.

Liczy się jakość

Zdjęcia wykonywane w formacie RAW dają ogromne możliwości, gdyż posiadają dużą rozpiętość tonalną zapisanego obrazu, a także gwarantują o wiele większy dostęp do szczegółów w cieniach i światłach. Podstawowe zdjęcie może mieć rozmiar ok. 25 Mpix, jednak po zakończeniu procesu postprodukcji jego wielkość wzrasta nawet dziesięciokrotnie.

Praca nad lotniczą fotografią reklamową nie zawsze kończy się na retuszu. Takie zdjęcie można uzupełnić np. o wizualizację 2D lub 3D, która jest fotorealistycznym modelem obiektu wkomponowanym wprost w wykonane zdjęcie.

Wyboista droga do idealnego zdjęcia lotniczego

Wszystkie czynności jakim poddaje się wykonane zdjęcia lotnicze, aby uzyskać docelową jakość fotografii reklamowej nazywamy postprodukcją. Fachowa obróbka graficzna zdjęcia przebiega w 3 etapach:

 1. Segregacja – spośród kilkudziesięciu wykonanych zdjęć wybieramy kilka najlepszych, które zostają skierowane do dalszej obróbki.
 2. Korekta kolorów – w wybranych zdjęciach dokonujemy edycji kolorystki, balansu bieli czy kontrastu.
 3. Retusz – najtrudniejsze i najbardziej czasochłonne zajęcie. Polega na usuwaniu zaburzeń obrazu poprzez poprawianie niedoskonałości kompozycji. Innymi słowy, jest to maskowanie lub usuwanie niechcianych na fotografii elementów.

Przyszłość fotografii lotniczej

Można zastanowić się czy fotografia lotnicza ma szansę jeszcze bardziej się rozwinąć. Powstają coraz doskonalsze aparaty i drony, a ich cena systematycznie spada – dzięki temu ta technologia staje się powszechnie dostępna dla każdego, nawet fotografa amatora. Jednak doświadczenie wypracowane wieloletnią praktyką w wykonywaniu tego typu zdjęć będzie miało bardzo istotne znaczenie dla uzyskanego efektu.